Προγραμματισμός PLC: Γλώσσες FBD και Ladder

Οι γλώσσες προγραμματισμού για Προγραμματιζόμενους Λογικούς Ελεγκτές (ΠΛΕ ή PLC: Programmable Logic Controllers) μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν και τις γλώσσες λογικού διαγράμματος (FBD – Function Block Diagram) και Κλιμακωτού διαγράμματος ή ηλεκτρολογικού διαγράμματος (Ladder Logic).

Η FBD είναι μια γραφική γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιεί μπλοκ για την αναπαράσταση λειτουργικών τμημάτων κώδικα. Κάθε μπλοκ αντιστοιχεί σε μια λειτουργία ή ένα μαθηματικό πλαίσιο, και οι συνδέσεις μεταξύ τους αντιπροσωπεύουν τη ροή των δεδομένων. Η FBD είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για την αναπαράσταση πολύπλοκων διαδικασιών και λειτουργιών.

Η Ladder Logic (LD) είναι μια γλώσσα προγραμματισμού που προέκυψε από τον τρόπο σύνδεσης κυκλωμάτων ελέγχου με κλιμακωτό σχέδιο. Κάθε στοιχείο του προγράμματος αναπαρίσταται ως ένα βήμα στην κλίμακα, και οι λογικές προϋποθέσεις για την εκτέλεση των εντολών είναι γραμμένες σε μορφή σχετικών εκφράσεων.

Και οι δύο αυτές γλώσσες προγραμματισμού χρησιμοποιούνται ευρέως στον τομέα του αυτοματισμού και του ελέγχου για τον προγραμματισμό PLC. Ενώ η FBD προσφέρει μια πιο γραφική αναπαράσταση των λειτουργιών, η Ladder Logic προέρχεται από την παραδοσιακή μεθοδολογία σύνδεσης κυκλωμάτων ελέγχου. Η επιλογή μεταξύ των δύο εξαρτάται συχνά από τις προτιμήσεις του προγραμματιστή και τις απαιτήσεις της εφαρμογής.

Παρακάτω παρουσιάζονται δυο συνοπτικά video για τις γλώσσες Ladder Logic και την FBD αντίστοιχα καθώς και ένα σύντομο quiz.

Γλώσσα Ladder Logic (LD) ή κλιμακωτού διαγράμματος:

Γλώσσα FBD ή γλώσσα λογικού διαγράμματος:

Quiz:

Κατηγορίες: Προγραμματιζόμενοι Λογικοί Ελεγκτές | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προγραμματισμός PLC: Γλώσσες FBD και Ladder

Ναύπακτος: Ένας Μαγευτικός Προορισμός στην Καρδιά της Ελλάδας

Η Ναύπακτος, μια πανέμορφη πόλη που βρίσκεται στη δυτική Ελλάδα, αποτελεί έναν από τους πιο γοητευτικούς προορισμούς της χώρας. Βρίσκεται στην είσοδο του Κορινθιακού Κόλπου, απέναντι από την Πελοπόννη, και προσφέρει μια μοναδική συνδυαστική εμπειρία ιστορίας, πολιτισμού και φυσικής ομορφιάς.

Ιστορία:

Η Ναύπακτος έχει βαθιές ρίζες στην αρχαιότητα και έχει παίξει σημαντικό ρόλο στην ιστορία της Ελλάδας. Οι πρώτοι κατοίκοι της περιοχής χρονολογούνται από την προϊστορική εποχή. Στη συνέχεια, η πόλη ήταν κατοικημένη από Δωριείς, Αιτωλούς και Αιτωλοακαρνάνες. Η Ναύπακτος έγινε περίφημη για τη Ναυμαχία της Ναυπάκτου το 1571, όταν οι Οθωμανοί συναντήθηκαν με τον ισχυρό στόλο της Λέγεας και του Πάπα στον κόλπο της Ναυπάκτου.

Αξιοθέατα:

Η πόλη πλούτιζει σε ιστορικά και πολιτιστικά αξιοθέατα. Το κάστρο της Ναυπάκτου, κτισμένο στο βουνό του Καραύλια, προσφέρει εκπληκτική θέα στον κόλπο και τη γύρω περιοχή. Ο Φάρος της Ναυπάκτου, ένα αρχαίο οροφόδρομο, είναι ένας ακόμα προορισμός που αποπνέει ιστορία.

Παραλίες:

Για τους λάτρεις του καλοκαιριού, η Ναύπακτος προσφέρει υπέροχες παραλίες. Η Ψηλή Άμμος, η Μοναστηράκι και η Χιλιαδού είναι μερικές από τις παραλίες που μαγεύουν με τα καθαρά νερά τους και το φυσικό περιβάλλον.

Δραστηριότητες:

Οι επισκέπτες μπορούν επίσης να απολαύσουν περιπάτους στα γραφικά σοκάκια της παλιάς πόλης, να ανακαλύψουν τις παραδοσιακές ταβέρνες και να αφεθούν στην ατμόσφαιρα της τοπικής ζωής.

Η Ναύπακτος, με την πλούσια ιστορία της, τα εντυπωσιακά αξιοθέατά της και τις υπέροχες παραλίες, αποτελεί ιδανικό προορισμό για όσους αναζητούν μια συναρπαστική εμπειρία στην καρδιά της Ελλάδας.

Ακολουθεί ένα διαφημιστικό φυλλάδιο της Γέφυρας Ρίου – Αντιρρίου Χαρίλαος Τρικούπης (www.gefyra.gr) με χρηστικές πληροφορίες για τη Ναύπακτο:

Πάτρα – Ναυπακτία καλοκαίρι μαζί

Κατηγορίες: Ταξιδιωτικές Προτάσεις | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ναύπακτος: Ένας Μαγευτικός Προορισμός στην Καρδιά της Ελλάδας

Α/Α ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1 Ηλεκτροτεχνία (Κυκλώματα Συνεχούς και Εναλλασσόμενου Ρεύματος) ​2Θ+2Ε
2  Εσωτερικές Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις και Ηλεκτρολογικό Σχέδιο 2Θ+5Ε
3 Εισαγωγή στα Υπολογιστικά Συστήματα και στα Δίκτυα Επικοινωνιών
4 Αυτοματισμοί, Αισθητήρες
5 ​Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά 2Θ+4Ε
6 ​Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ 23
Κατηγορίες: Τάξη Β | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ​​ΤΟΜΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ Β’ ΤΑΞΗ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΕΠΑ.Λ.

Ναύπακτος, 29 Νοεμβρίου: Δυο ταινίες για καλό σκοπό

Στο πλαίσιο της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης για τους Πρόσφυγες , το Κοινωνικό Ιατρείο – Φαρμακείο Ναυπακτίας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Δασκάλων και Νηπιαγωγών Ναυπακτίας-Δωρίδας και την Α” ΕΛΜΕ Αιτωλοακαρνανίας, διοργανώνει δύο προβολές ταινιών την Κυριακή, 29 Νοεμβρίου, στην Παπαχαραλάμπειο Αίθουσα.

Στις 6μ.μ θα γίνει η προβολή της ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ «ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ »
Στις 8.30 μ.μ θα γίνει η προβολή της γαλλικής ταινίας «Ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ LAZHAR

ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ 3 ΕΥΡΩ (για κάθε ταινία)

Στην είσοδο της αίθουσας, θα πραγματοποιείται συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης, για όσους θέλουν να προσφέρουν.

InsideOut

πηγή: Αθηνόραμα.gr

MonsieurLazhar

πηγή: Αθηνόραμα.gr