“Αλλάζω τα φώτα”

Ιαν 201815
περιβάλλον

Το σχολείο μας έλαβε μέρος και φέτος σε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, δίνοντας έμφαση σε θέματα εξοικονόμησης ενέργειας και φυσικού περιβάλλοντος.
Σκοπός της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης ήταν να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον του, να ευαισθητοποιηθούν για τα περιβαλλοντικά προβλήματα και να δραστηριοποιηθούν ώστε να συμβάλλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

• Άλλωστε ζούμε σε μια εποχή όπου η προστασία του περιβάλλοντος αποτελεί κύριο μέλημα των κοινωνιών όλου του πλανήτη. Στηριζόμενοι σε αυτή την αρχή,  τα παιδιά του 1ου Γυμνασίου Κρύας Βρύσης σας παρουσιάζουν τις εργασίες τους με θέματα:

1.“Αλλάζω τα φώτα”.

και

2. “Δενδροφύτευση”

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Περιβαλλοντικά προγράμματα| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Αλλάζω τα φώτα”

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Ιανουάριος 2018