«Πράσινα επαγγέλματα της περιοχής μας»

Ιαν 201816
περιβάλλον

Κατά τη διάρκεια του έτους 2015-2016 οι μαθητές της Γ’ τάξης έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας  με θέμα «Πράσινα επαγγέλματα της περιοχής μας».

Στόχος του θέματος αποτέλεσε η ανάδειξη της απασχόλησης σε σύγχρονους τομείς εργασίας όπως οι ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, η ανακύκλωση, η πρόληψη της ατμοσφαιρικής ρύπανσης και τα βιολογικά προϊόντα.

1. ΣΤΟΧΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΑΝ

• Να κατανοήσουν οι μαθητές την έννοια των πράσινων επαγγελμάτων και ποιες δραστηριότητες αφορούν.
  • Να μελετήσουν τις προσπάθειες που γίνονται σε παγκόσμιο επίπεδο για την ευαισθητοποίηση των κρατών για το μέλλον του πλανήτη μας.
  • Επεξεργασία και αξιοποίηση των στοιχείων της έρευνας των μαθητών  και αλληλεπίδραση αυτών στα πλαίσια των ομάδων.
  • Κατανομή κατά ομάδες και υποομάδες και συνεργασία πάνω στο αντικείμενο καθεμίας από αυτές.

Χρησιμοποίηση νέων web2 εργαλείων όπως δημιουργία avatar, video και συννεφόλεξα.

2. ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ (cd, dvd, Παραγωγή Γραπτού λόγου, φωτογραφίες, κάτι άλλο )

Το τελικό προϊόν περιλαμβάνει cd με την παρουσίαση των παιδιών σε powerpoint χρησιμοποιώντας παράλληλα και web2 εργαλεία όπως δημιουργία avatar, video και συννεφόλεξα.

Επιπρόσθετα περιλαμβάνονται και φωτογραφίες από την επίσκεψη των παιδιών στην ελληνική εταιρία βιολογικών προϊόντων Βιοαγρός.

Στο πλαίσιο του προγράμματος διοργανώθηκε και εβδομάδα Επαγγελματικού προσανατολισμού στην οποία συμμετείχαν πολλοί επαγγελματίες της περιοχής μας. Συμπεριλάβαμε λοιπόν στο cd και τις φωτογραφίες από το γεγονός αυτό.

Τα παιδιά επηρεασμένα από το πρόγραμμα κατασκεύασαν αντικείμενα από ανακυκλώσιμα υλικά όπως κιθάρα και διακοσμητικό καλαθάκι. Οι φωτογραφίες εμπεριέχονται.

3. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

• 1η  14/04/2016,  Εταιρία Βιοαγρός, τηλ 2382081660

4. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ/ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Δευτέρα 09/05/2016, αίθουσα εκδηλώσεων 1ου Γυμνασίου Κρύας Βρύσης

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την παρουσίαση επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμό.

«Πράσινα επαγγέλματα της περιοχής μας»

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια αλλά και για το αποτέλεσμα στους συμμετέχοντες μαθητές.

Κατάσταση μαθητών

από κάτω από: Αγωγής Σταδιοδρομίας| με ετικέτα , , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Πράσινα επαγγέλματα της περιοχής μας»

Ιανουάριος 2018