Επιλογή μαθητών

Αγαπητή σχολική κοινότητα του γυμνασίου μας,

ήρθε η ώρα να οργανωθούμε! Προχωράμε με μεγάλη μας χαρά στη συγκρότηση της θεατρικής μας ομάδας σε συνεργασία με το γυμνάσιο Κουνουπιδιανών. Καλούμε μαθητές και καθηγητές που ενδιαφέρονται να εργαστούμε όλοι μαζί να δηλώσουν πρόθεση συμμετοχής.

Οι συναντήσεις θα γίνονται κάθε Τρίτη 2-4 στο Γυμνάσιο Κουνουπιδιανών

Ζητούνται: ηθοποιοί, τραγουδιστές, μουσικοί, χορογράφοι, χορευτές, ειδικοί στο θέατρο σκιών, ηθοποιοί μαύρου θεάτρου, σκηνογράφοι, σκηνοθέτες, φωτογράφοι, ειδικοί στο βίντεο και το μοντάζ, γραφίστες για αφίσες και το πρόγραμμα της παράστασης.

Μπορείτε να προσέλθετε μόνοι σας ή σε ομάδες (όσων ατόμων επιθυμείτε)!

Η διαδικασία θα γίνει λογικά την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013 στο 6ο Γυμνάσιο (2-4 το μεσημέρι)

Ειδικότερα οι μαθητές ανάλογα με το ρόλο που θα ήθελαν να διαδραματίσουν στην ομάδα μπορούν να προετοιμάσουν εναλλακτικά :

ή 1)τα παρακάτω λόγια:

Αγόρι: Κάποιος μια φορά με αποκάλεσε «ο μικρός με τις απεριόριστες δυνατότητες»

Συνείδηση: Δεν ήταν κάποιος κουτέ, εγώ ήμουν, η συνείδησή σου!

Αγόρι: Και που το άκουσες; Τη λάτρεψα αυτή τη φράση!

Συνείδηση: Την άκουσα από τους σημαντικούς ανθρώπους της ζωής σου! Το είπαν οι γονείς σου, πρώτη η μάνα σου. Το ψιθύρισαν οι συγγενείς κι οι δάσκαλοι, που σου είχαν αδυναμία! Πολύ θέλει; Το άρπαξα!

Αγόρι: «Ο μικροοοοοοοοός με τις α- πε- ρι –ό-ρι- στες δυ- να – το- τη- τες!!!!!!!» ακούγεται άψογο!

Σημαντικός 1: Χίλιες φορές στο έχω σιγοτραγουδήσει αγόρι μου!

Σημαντικός 2: Χίλιες φορές στο φώναξα λεβέντη μου!

Αγόρι: Μα!! Ποιοι είστε εσείς;; Τι θέλετε;

Σημαντικός 2: Οι «σημαντικοί άλλοι»!

Αγόρι: Οι ποιοι;

Σημαντικός 1: Αυτοί που έχουν το σημαντικότερο ρόλο στη ζωή σου, που σε καθορίζουν θες δε θες, που ελέγχουν την συνείδηση, τα θέλω και ορίζουν το καθήκον σου!

Αγόρι: Είστε καλά; Εγώ απλά είμαι ο μικρός με τις απεριόριστες δυνατότητες! Είμαι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα. Είμαι προορισμένος να γίνω ήρωας!

Σημαντικός 1 : Και δηλαδή τι θα κάνεις;

Αγόρι: Ξέρω ‘γω; Να… άκου για παράδειγμα! Αν γίνω γιατρός θα γιατρεύω με επιτυχία τους ανθρώπους, αν γίνω φούρναρης θα φτιάχνω το καλύτερο ηρωικά νόστιμο ψωμί! Αν γίνω καπετάνιος θα γίνω ο ηρωικός καπετάνιος που θα οργώνει ακούραστα τις θάλασσες…….

Καθήκον: Οπ οπ οπ ! Σταμάτα……. Αυτά είμαι εγώ!

Αγόρι: Εσύ; Και ποιος είσαι εσύ;! Έτσι μικρό πράσινο και στρογγυλό που είσαι, τι μπορεί να είσαι;;;

Καθήκον: Εγώ αγόρι μου… είμαι το καθήκον…. όλοι αυτοί που είπες δεν είναι ήρωες… είναι το καθήκον τους αυτό!

ή 2) Ένα τραγούδι της επιλογής τους

ή 3) Ένα μουσικό κομμάτι της επιλογής τους

ή 4)Μία δική τους ζωγραφιά

ή 5)Ένα χορευτικό των 2 -3 λεπτών (πάνω στο τραγούδι του Κόμη Χ. «Ήρωες» ή το τραγούδι τίτλων στα ελληνικά του Gormiti )