Νοέ 29 2011

Είμαστε στον αέρα ξανά !!!!!!!!

Είμαστε στον αέρα ξανά !! Το ανανεωμένο European School Radio, το πρώτο μαθητικό ραδιόφωνο, ακούγεται και πάλι στο διαδίκτυο και μάλιστα μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.

Το European School Radio σήμερα συντονίζεται από το Γυμνάσιο και Λύκειο Καμπάνη Κιλκίς και τα συνεργαζόμενα σχολεία. Βγαίνει στο διαδικτυακό αέρα μέσω του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου και υποστηρίζεται από τηνΕκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση. Από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στη διεύθυνση http://vod.sch.gr/video/iptv/1274

Το Διαδικτυακό Μαθητικό Ραδιόφωνο εντάσσεται σε μια ευρύτερη εκπαιδευτική φιλοσοφία η οποία θέλει το μαθητή να βλέπει το σχολείο ως χώρο δημιουργίας και έκφρασης. Ήταν μια ιδέα που «γεννήθηκε» το 2008 από το Δίκτυο Σχολικής Καινοτομίας και το Γυμνάσιο Εκάλης όταν αναζητήθηκε ένα πιο δυναμικό και άμεσο μέσο επαφής και εκπαίδευσης των παιδιών με το ευρύτερο περιβάλλον, έχοντας ως δεδομένο και το  μεγάλο ενδιαφέρον τους για τις νέες τεχνολογίες.

Από το 2009 το Γυμνάσιο – Λύκειο Καμπάνη γίνεται το δεύτερο σχολείο που ενσωματώνεται στο μαθητικό ραδιόφωνο, το οποίο ονομάζεται πια European School Radio. Από το καλοκαίρι του 2011 το Γυμνάσιο – Λύκειο Καμπάνη

αναλαμβάνει τη λειτουργία, οργάνωση και ανανέωση του ραδιοφώνου, έχοντας τον συντονιστικό ρόλο. Από το Νοέμβριο του 2011, το ανανεωμένο European School Radio συνεργάζεται με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) και την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση για τη δημιουργία μιας κεντρικής υπηρεσίας ραδιοφώνου μέσω του ΠΣΔ.

Το μαθητικό ραδιόφωνο προτρέπει τον μαθητή να βλέπει το σχολείο ως χώρο συμμετοχικής έκφρασης και δημιουργίας και μπορεί να συντελεί στη

• Δικτύωση Σχολείου – Κοινωνίας
  • Δικτύωση Σχολείων
  • Ενδοσχολική επικοινωνία και συνεργασία
  • Ψυχοκοινωνική ανάπτυξη και
  • Προαγωγή θετικού κλίματος στο σχολικό περιβάλλον

Η συμμετοχή στο ραδιόφωνο είναι μια “αναπτυξιακή” διαδικασία .
Μέσα από αυτή την ομαδική δραστηριότητα τα παιδιά μπορούν:

• Να αναπτύξουν συνεργατικές και διαλογικές δεξιότητες.
  • Να αυξηθεί η συνεκτικότητα μεταξύ των μελών της ομάδας.(;)
  • Να αναπτύξουν κριτική σκέψη ώστε να είναι σε θέση να κρίνουν τις πληροφορίες που δέχονται.
  • Να βελτιώσουν την επικοινωνία τους με τους άλλους

Περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή στο European School Radio .

22 σχόλια προς “Είμαστε στον αέρα ξανά !!!!!!!!”

1.   Γενιτζές Αναγνώστηςστο 29 Νοέ 2011 στις 11:50 μμ

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για την δημοσίευσή στο πολύ όμορφό blog σας. Θα χαρούμε πολύ να έρθετε στην παρέα μας !

2.   ΕΛΕΝΗ ΜΠΟΥΣΙΑστο 30 Νοέ 2011 στις 2:43 πμ

Είναι εξαιρεετική ιδέα και αξιέπαινη προσπάθεια. Καλή πλοήγηση στα “ερτζιανά” του διαδικτύου και ποιος ξέρει μπορεί να σας ζητήσουμε να συμπλεύσουμε με τα μικρά μου. 🙂