Σεπ 06 2010

Οδηγίες προς ναυτιλομένους:Άξονες, σύγκλιση, έξοδος, είσοδος.

Διαβάζω στο eduportal :

” ……Στο πλαίσιο του επιχειρησιακού προγράμματος «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» και την πράξη «ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (Σχολείο 21ου αιώνα)–Η Μετάβαση : Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών νέων ειδικοτήτων στα δημοτικά σχολεία» για τους άξονες…

και το έχω απορία τι είναι όλοι αυτοί οι “άξονες” και συγκεκριμένα : Θα αναβαθμίσουμε την ποιότητα της εκπ/σης και θα  προωθήσουμε την κοινωνική ενσωμάτωση αρχικά (άξονας 1) στις 8 περιφέρειες Σύγκλισης (????), μετά (άξονας 2 ) στις  3 περιφέρειες Σταδιακής Εξόδου (????? ) και για επιδόρπιο στις 2 περιφέρειες Σταδιακής Εισόδου (????).

Πού θα συγκλίνουμε, από πού θα βγούμε και πού θα μπούμε;;;Αν μπορεί κάποιος/α ας μεταλαμπαδεύσει και σε μένα,  την πτωχή πλην τίμια δασκάλα, τη γνώση του/της….

ΥΓ Για όλα αυτά ο μαγικός αριθμός είναι  το : 20….