Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με τον Οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού» διοργανώνει Εκπαιδευτικά Προγράμματα Πρόληψης στα σχολεία, με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /τριών, των εκπαιδευτικών και των γονέων και την υποστήριξη των σχολικών μονάδων για την πρόληψη και αντιμετώπιση των προβλημάτων και κινδύνων που αντιμετωπίζουν τα παιδιά, σύμφωνα με την υπ΄ αρ.  Φ.2.1/ΠΓ/7828/Δ7/22-01-2021 έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Στόχος των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων είναι η ενημέρωση  και  ευαισθητοποίηση των μελών της σχολικής κοινότητας για το φαινόμενο της παιδικής κακοποίησης εντός και εκτός του σχολικού περιβάλλοντος, τις χαρακτηριστικές ενδείξεις του, τις συνέπειες καθώς και τους τρόπους παρέμβασης για την πρόληψη του φαινομένου  και γενικότερα για την προστασία και προάσπιση των δικαιωμάτων των παιδιών… (βλ. συνημμένα αρχεία)

Σημείωση: Τα εν λόγω εκπαιδευτικά προγράμματα δύνανται να εφαρμόζονται διαδικτυακά μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας «YouLearn» του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού»  ή, εάν εξυπηρετεί, μέσω της πλατφόρμας που χρησιμοποιούν ήδη τα σχολεία.

Συνημμένα:

Παρεμβάσεις Πρόληψης από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ