Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Έρευνας και Εκπαίδευσης για την Οδική Ασφάλεια (Ι.Ο.ΑΣ.) “Πάνος Μυλωνάς”  διοργανώνει την υλοποίηση της «Εβδομάδας Οδικής Ασφάλειας – Κυκλοφοριακής Αγωγής» με τον τίτλο «ΚΑΝ’ ΤΟ ΣΩΣΤΑ», στον χώρο πέντε Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ του Δήμου Πατρέων, από 15 έως 19 Απριλίου 2019.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει θεωρητική εκπαίδευση, με εισηγήσεις, παρουσιάσεις και συζήτηση για δύο διδακτικές ώρες ανά 100 μαθητές και θα ακολουθήσει η πρακτική ενότητα των βιωματικών δραστηριοτήτων με τη χρήση ειδικού εξοπλισμού – προσομοιωτών (ανατροπής, πρόσκρουσης μέθης, κ.ά.) του Ινστιτούτου για το σύνολο των μαθητών. Κατά τη βιωματική εκπαίδευση οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε δραστηριότητες σχετικές με την απόσπαση προσοχής και την οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ ή άλλων ουσιών και να εκπαιδευτούν με βάση τις βέλτιστες διεθνώς πρακτικές για θέματα πρόληψης των τροχαίων ατυχημάτων. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα υλοποιηθεί  από κατάλληλα εκπαιδευμένο προσωπικό του Ινστιτούτου Ι.Ο.ΑΣ. “Πάνος Μυλωνάς”… (βλ. συνημμένο αρχείο)

Έγκριση συμμετοχής σχολείων στην Εβδομάδα Κυκλοφοριακής Αγωγής