Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας δια της Υπευθύνου Αγωγής Υγείας σας ενημερώνει ότι στο πλαίσιο των Δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη, που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Ιουνίου, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (Π.Ο.Σ.Ε.Α.) διοργανώνει για πρώτη φορά Πανελλήνιο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής για μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων.  Θέμα του διαγωνισμού είναι η «Εθελοντική Αιμοδοσία» και η σημασία της για τον άγνωστο πάσχοντα συνάνθρωπό μας.

Η παγκόσμια κοινότητα, αναγνωρίζοντας την επιστημονική προσφορά του Γερμανού γιατρού Karl Landsteiner, του επιστήμονα που ανακάλυψε τις ομάδες αίματος, επέλεξε την 14η Ιουνίου, ημέρα γέννησής του, ως Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη. Ο εορτασμός της ημέρας στοχεύει στην εξάλειψη της προκατάληψης, του φόβου και της άγνοιας σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία και στην αναγνώριση των εθελοντών αιμοδοτών, που αθόρυβα και ανιδιοτελώς προσφέρουν το αίμα τους σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη. (βλ. συνημμένα αρχεία)

1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής

Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής