ΘΕΜΑ:   «2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων»

ΣΧ.: η με  αρ. πρωτ. 150877/Γ722-09-2014 Διαβίβαση Επιστολής του Υφυπουργού Παιδείας – Δ/νση   ΣΕΠΕΔ –τμ. Β΄ του ΥΠΑΙΘ

Ο  Σύλλογος Αρωγής & Αλληλεγγύης Οικογενειών Θυμάτων Τροχαίων  Ατυχημάτων Περιφέρειας Κρήτης «Ο Άγιος Χριστόφορος» διοργανώνει κατά το σχολικό έτος 2014-2015 τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την ανάδειξη του καλύτερου video clip,  της καλύτερης αφίσας και  του καλύτερου ηχητικού μηνύματος ευαισθητοποίησης σχετικά με την πρόληψη των τροχαίων ατυχημάτων. Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές των Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων της χώρας, δημόσιων και ιδιωτικών, όπως και των ελληνόφωνων σχολείων του εξωτερικού

Ο διαγωνισμός αφορά στη δημιουργία πρωτότυπου υλικού πολυμέσων σε μία από τις παρακάτω κατηγορίες:

• – Video-clip σε μορφη MP4, διάρκειας έως 60 δευτερόλεπτων.
  • – Ηχητικό μήνυμα σε μορφή MP3, διάρκειας έως 60 δευτερολέπτων.
  • – Αφίσα σε ηλεκτρονική μορφή PDF, μεγέθους Α2.

Το υλικό που θα υποβληθεί για συμμετοχή σε οποιαδήποτε κατηγορία του διαγωνισμού, θα πρέπει να παρουσιάζει ένα θέμα που να αφορά στη βελτίωση της οδικής ασφάλειας. Ενδεικτικά, μπορεί να παρουσιάζει το πρόβλημα της επικίνδυνης οδήγησης (π.χ. οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ, επικίνδυνοι ελιγμοί, παραβίαση προτεραιότητας, οδήγηση και χρήση κινητού, υπερβολική ταχύτητα κλπ.), να επιβραβεύει την ορθή συμπεριφορά στην οδήγηση (παραχώρηση προτεραιότητας στους πεζούς/παιδιά/ενήλικες/άτομα με ειδικές ανάγκες), να εστιάζει σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής των παιδιών, στη ζωή του οδηγού, συνεπιβατών και οικείων προσώπων μετά το δυστύχημα, με στόχο τη μείωση των τροχαίων δυστυχημάτων και να αναφέρεται στις κοινωνικές και οικονομικές επιπτώσεις στην οικογένεια των θυμάτων.

Η υποβολή των εργασιών θα γίνεται ηλεκτρονικά έως και την Κυριακή 19.10.2014.

Οι όροι του διαγωνισμού, οι προϋποθέσεις και επιπλέον πληροφοριακό υλικό βρίσκονται στην ιστοσελίδα του πάρκου «Χρήστος Πολέντας» στη διεύθυνση: www.polentaspark.gr/

Τα έξι έργα που θα επιλεγούν από την κριτική επιτροπή θα παρουσιαστούν σε ειδική τελετή όπου θα γίνει η βράβευση των δημιουργών. Η τελετή θα λάβει χώρα στην Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης την Παρασκευή 14.11.2014, και ώρα 12.00 μεσημβρινή.   Τα βραβεία για τους νικητές της κατηγορίας ηλικιών 15-18 ετών και 6-14 ετών θα είναι «Ειδικοί Έπαινοι» για κάθε κατηγορία εργασιών.