Συμβολή των ΤΠΕ στη διδασκαλία των οικονομικών μαθημάτων

Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία στο 16 Νοεμβρίου 2015 στις 23:22 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμβολή των ΤΠΕ στη διδασκαλία των οικονομικών μαθημάτων

Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου-Εικόνα

kanonismos_sxoleiou

Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία στο στις 23:20 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου-Εικόνα

Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου

kanonismos_sxoleiouΟ Κανονισμός Λειτουργίας περιέχει το σύνολο των όρων και των κανόνων που αποτελούν προϋποθέσεις για να πραγματοποιείται ανενόχλητα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το εκπαιδευτικό έργο, μέσα σε παιδαγωγικό και συνεργατικό κλίμα, απαλλαγμένο από εντάσεις και συγκρούσεις. Ένα κλίμα που πρέπει να χαρακτηρίζεται από αμοιβαίο σεβασμό, ανοχή και αναγνώριση, μέσα στο οποίο ο όρος σχολική πειθαρχία αναδεικνύεται σε βασικό ποιοτικό στοιχείο του δημοκρατικού σχολείου.

Το σχολείο προετοιμάζει τους νέους να ενταχθούν ομαλά στην κοινωνία. Η εσωτερική οργάνωση της σχολικής ζωής στοχεύει στη διαπαιδαγώγηση σύμφωνα με τα πρότυπα και τις ανάγκες της δημοκρατικής κοινωνίας και στην ομαλή ένταξη των νέων από τη σχολική κοινότητα στην κοινωνία. Η δημοκρατική οργάνωση της σχολικής κοινότητας προϋποθέτει κανόνες, όρια,  κατανομή ρόλων και ευθυνών, ιεραρχικά δομημένη ομάδα. Τα παραπάνω στοιχεία οφείλουν να  προέρχονται από τα μέλη της ομάδας με ελεύθερη εκλογή, με συναίνεση και συμμετοχή και να αφήνουν περιθώρια διαφορών και  πλουραλισμού απόψεων.

Ρόλος του σχολείου είναι να συμβιβάσει  το άτομο με την κοινωνία. Το άτομο δικαιούται   ελευθερίας η οποία γεννά ασφάλεια και υπευθυνότητα. Από την άλλη μεριά η κοινωνία νομιμοποιείται να απαιτήσει τη συνεισφορά του ατόμου στην ομαλή λειτουργία της. Αυτό αποτελεί μια μεγάλη δυσκολία στην αγωγή την οποία ασκεί το σχολείο, γιατί οφείλει να συνδυάσει την ελευθερία με την κοινωνική ευθύνη.

Ο κάθε μαθητής εντάσσεται στο σχολικό περιβάλλον κουβαλώντας τη διαφορετικότητα του (αφετηρία, μορφωτικό φορτίο, οικογενειακή προέλευση κτλ). Το κοινωνικό, το φυσικό και το σχολικό περιβάλλον αλληλεπιδρούν και προσδιορίζουν σημαντικά την περαιτέρω εξέλιξη. Για το λόγο αυτό πρέπει η σχολική ζωή να ενσωματώνει στοιχεία και δραστηριότητες που καλλιεργούν αυριανούς πολίτες ελεύθερους, υπεύθυνους, με ενεργό συμμετοχή και κοινωνική ευαισθησία  και ευθύνη.

Κατηγορία: Λειτουργία σχολείου στο στις 22:41 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου
Ετικέτες:, , ,

Under Construction

This site is under construction!

Κατηγορία: Χωρίς κατηγορία στο 26 Ιανουαρίου 2014 στις 18:50 Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Under Construction