Πως να γίνεις διαχειριστής/ίστρια μαθητικών λογαριασμών

από Γιάννης Κάτω από: ΠΣΔ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πως να γίνεις διαχειριστής/ίστρια μαθητικών λογαριασμών

Μου πήρε λίγη ώρα να το βρώ, οπότε ας το περιγράψω εδώ με συντομία.

Πώς μπορώ να γίνω διαχειριστής/διαχειρίστρια μαθητικών λογαριασμών; Δηλαδή πως μπορώ να δημιουργώ λογαριασμούς στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο για τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μου;

Αρχικά θα πρέπει να είμαι στο σωστό σχολείο. Δηλαδή όταν μπαίνω στον λογαριασμό μου στο sch.gr να βλέπω στην επιλογή «το σχολείο μου», το σχολείο στο οποίο θέλω να γίνω διαχειριστής/διαχειρίστρια μαθητικών λογαριασμών.

Κατόπιν, μπαίνουμε μαζί με τον διευθυντή/διευθύντρια στην ιστοσελίδα : https://register.sch.gr/studentsadmin/ χρησιμοποιώντας για τον σκοπό αυτό τον κωδικό πρόσβασης στο webmail του σχολείου.

Εκεί, κάνοντας κλικ στις Επιλογές στο αριστερό μενού θα εμφανιστεί η επιλογή Διαχειριστές.

Νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο… Από αυτή την επιλογή και εφόσων οι καθηγητές/καθηγήτριες είναι σωστά ορισμένες για το σχολείο, μπορούμε να ορίσουμε ποιοι/ποιες θα είναι διαχειριστές/ίστριες μαθητικών λογαριασμών.

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται