«Το σχολείο της ισότητας στη σκηνή»/ «L’école de l’égalité en scène”

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 17/10/2021

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Το φετινό ετήσιο γαλλόφωνο διαθεματικό ευρωπαϊκό μας έργο Ηλεκτρονικής Αδελφοποίησης eTwinning με τίτλο «Το σχολείο της ισότητας στη σκηνή»/ «L’école de l’égalité en scène” είναι αφιερωμένο στο θέμα της ισότητας των δυο φύλων στο σχολείο και επιδιώκει να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές προς την κατεύθυνση της αποδόμησης των έμφυλων προκαταλήψεων.

Πιο συγκεκριμένα, και επ’ευκαιρία της συμπλήρωσης 400 χρόνων από τη γέννηση του Μολιέρου, επιχειρούμε μια σύγχρονη ανάγνωση της κωμωδίας Το Σχολείο των Γυναικών για να αναρωτηθούμε πού ακριβώς βρισκόμαστε σήμερα σε ό,τι αφορά την ισότητα κοριτσιών και αγοριών στο σχολείο και κυρίως την ισότιμη συμμετοχή τους στην επιλογή σχολικού προσανατολισμού. Σε ποιο βαθμό τα έμφυλα στερεότυπα επηρρεάζουν τις επιλογές των μαθητών και την εξέλιξή τους στις σπουδές στο σχολείο και το πανεπιστήμιο, αλλά και τις μετέπειτα επαγγελματικές επιλογές τους ; Και γενικότερα, κατά πόσον αυτά εμποδίζουν την πρόοδό τους και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων και των ταλέντων τους ανεξάρτητα από το σε ποιο φύλο ανήκουν ; Δίνοντας έμφαση στην συμπερίληψη, οι μαθητές του νέου μας έργου συνεργατικής δημιουργικής γραφής, θα επικαιροποιήσουν την κωμωδία του Μολιέρου συνθέτοντας σκετσάκια, μονόπρακτα ή ένα σύγχρονο κωμικό θεατρικό έργο με θέμα τις ίσες ευκαιρίες κοριτσιών και αγοριών στον σχολικό προσανατολισμό, στις περαιτέρω σπουδές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ή στην επαγγελματική ενσωμάτωση.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με τμήματα Γαλλικών της Β’ γυμνασίου, στα πλαίσια του μαθήματος της 2ης Ξένης Γλώσσας με τη κα Ελένη Σταυροπούλου, σε συνεργασία με μαθητές Γαλλικών δεκαέξι ακόμα σχολείων (γυμνάσια και λύκεια) από το Βέλγιο, Γαλλία, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Ρουμανία, Τυνησία, με τα οποία συνεργαστήκαμε και τα προηγούμενα χρόνια. Συμμετέχουν διαθεματικά και εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων του σχολείου μας :  οι κες Έλενα Βότση (Λογοτεχνία), Ευσταθία Αγγελή (Καλλιτεχνικά), Νατάσα Βαβάση (Θρησκευτικά) καθώς  και άλλοι εκπαιδευτικοί,  που θα προσεγγίσουν το αντικείμενο του προγράμματος στο μάθημά τους και από την σκοπιά της ειδικότητάς τους.

Στο τέλος της χρονιάς, οι δημιουργίες όλων των σχολείων θα δημοσιευθούν σε ένα κοινό ηλεκτρονικό βιβλίο. Επίσης οι μαθητές θα δραματοποιήσουν ορισμένα επεισόδια της επιλογής τους  και θα τα παρουσιάσουν σε βίντεο ή ζωντανά στο θέατρο του σχολείου.

Συνδέσου με την ηλεκτρονική συνεργατική πλατφόρμα (Twinspace)  του έργου https://twinspace.etwinning.net/193257/home και με την Ηλεκτρονική του τάξη «Γαλλικά Β’ Γυμνασίου (Β2, Β4). Πρόγραμμα eTw 2021-22. «L’école de l’égalité en scène”»   https://eclass.sch.gr/courses/0501905667/