Καταγραφή των σκέψεων και των συναισθημάτων των μαθητών και μαθητριών, στο πλαίσιο του Προγράμματος E-twinning «Nemo 2021 sous nos mers», για τον εγκλεισμό μας λόγω του κορονοϊού

Συγγραφέας: ΒΑΒΑΣΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ στις 14/08/2021

Κατά την διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς οι μαθητές μας συμμετείχαν διαθεματικά στο Πρόγραμμα E-twinning «Nemo 2021 sous nos mers» και ένα από τα θέματα με τα οποία ασχοληθήκαμε ήταν τα βιβλικά στοιχεία που βρίσκονται στο διήγημα του Ιουλίου Βερν «Είκοσι χιλιάδες λέυγες κάτω από τις θάλασσες» με πρωταγωνιστή τον Πλοίαρχο Νέμο και το υποβρύχιό του, τον Ναυτίλο. Συγκεκριμένα, με αφορμή την βιβλική διήγηση περί του κατακλυσμού και της δημιουργίας της Κιβωτού από τον Νώε, μέσα από την οποία διασώθηκε το ανθρώπινο γένος και η πανίδα της Δημιουργίας, αφού δώσαμε στους μαθητές τον παρακάτω σύνδεσμο ιστολογίου με ανάρτηση σχετικού άρθρου για τον κατακλυσμό και την περίοδο του εγκλεισμού που διανύσαμε (βλ. https://staxyologimata.blogspot.com/2020/03/blog-post.html), τους ζητήσαμε να καταγράψουν τις δικές τους σκέψεις περί του εγκλεισμού μας. Η ιστορία του Προφήτη Ιωνά, με την οποία επίσης ασχοληθήκαμε, τους βοήθησε στην καταγραφή των σκέψεών τους, καθώς κι εκείνος διασώθηκε με θαυμαστό τρόπο, σύμφωνα με την διήγηση, μέσα από τον φονικό κίνδυνο της θαλασσοταραχής και τον εγκλεισμό του στην κοιλιά του θαλάσσιου κήτους. Οι μαθητές παραλλήλισαν το υγρό στοιχείο του κατακλυσμού με τον κορονοϊό που μπορεί να γίνει κι εκείνος εξίσου καταστροφικός για την ανθρωπότητα. Τα σπίτια μας και ο εγκλεισμός μας σε αυτά ήταν η δική μας «Κιβωτός», η ελπίδα και η σκέπη για την προστασία, την προφύλαξή μας και την διάσωσή μας από τον φονικό ιό. Με το θέμα «Ο δικός μας εγκλεισμός» ασχολήθηκαν και οι τρεις τάξεις.

Την καταγραφή των σκέψεων και των συναισθημάτων των μαθητών μας μπορείτε να δείτε εδώ:

Eνδεικτικά παραθέτουμε και κάποιες καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών.