«Νέμο 2021 κάτω από τις θάλασσές μας»/»Nemo 2021 sous nos mers»

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 10/09/2020

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Σε συνέχεια του περσινού μας έργου «Από τη Γη στη Σελήνη:ημερολόγια καταστρώματος 2020» που ήταν αφιερωμένο στις περιβαλλοντικές προκλήσεις που θέτει η κλιματική αλλαγή, το νέο ετήσιο γαλλόφωνο διαθεματικό ευρωπαϊκό μας έργο Ηλεκτρονικής Αδελφοποίησης eTwinning στοχεύει ειδικότερα στην ευαισθητοποίηση για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος και της βιοποικιλότητας του.

Οι μαθητές του νέου έργου δημιουργικής γραφής θα εμπνευστούν και πάλι από τον Ιούλιο Βερν.  Αυτή τη φορά, μέσα από την ανάγνωση του διάσημου μυθιστορήματος Είκοσι χιλιάδες λεύγες κάτω από τις θάλασσες, θα επιβιβαστούν με τον πλοίαρχο Νέμο στο μυθικό του υποβρύχιο, το «Ναυτίλο», για να γράψουν συλλογικά το ημερολόγιο ενός φανταστικού σύγχρονου ταξιδιού στα βάθη της θάλασσας της χώρας τους αναζητώντας επί τόπου συγκεκριμένες λύσεις για τη διατήρηση και τη βιώσιμη χρήση των ωκεανών, των θαλασσών και των θαλάσσιων πόρων με στόχο την βιώσιμη ανάπτυξη.

Το πρόγραμμα υλοποιείται με μαθητές Γαλλικών της Β’ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της 2ης Ξένης Γλώσσας με τη κα Ελένη Σταυροπούλου, σε συνεργασία με μαθητές Γαλλικών 10 ακόμα σχολείων (γυμνάσια και λύκεια) από το Βέλγιο, Ελλάδα, Ισπανία, Ιταλία, Ρουμανία, με τα οποία συνεργαστήκαμε και τα προηγούμενα χρόνια. Συμμετέχουν διαθεματικά και εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων του σχολείου μας :  Έλενα Βότση (Λογοτεχνία), Ευσταθία Αγγελή (Καλλιτεχνικά) και Κωνσταντίνα Τσαγκρίδου  (Λογοτεχνία), που θα προσεγγίσουν το αντικείμενο του προγράμματος στο μάθημά τους και από την σκοπιά της ειδικότητάς τους.

Συνδέσου με την ηλεκτρονική συνεργατική πλατφόρμα (Twinspace)  του έργου  https://twinspace.etwinning.net/121508/home