Εκδήλωση Αγωγής Υγείας για το Σχολικό Εκφοβισμό

Συγγραφέας: ΕΛΕΝΗ ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ στις 11/02/2013

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στα πλαίσια των δράσεων για την Παγκόσμια  Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου,  η σχολική κοινότητα και η Παιδαγωγική Ομάδα Αγωγής Υγείας του Ζαννείου Γυμνασίου, σε συνεργασία με την Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.)

σας προσκαλούν

σε  εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης

με θέμα «Το φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού (Bullying) και οι εκδηλώσεις του: ο ηλεκτρονικός εκφοβισμός»

την Τετάρτη 20/2/2013 και ώρα 18:45-21:30

στην αίθουσα εκδηλώσεων της Ελληνογαλλικής Σχολής

« Jeanne dArc” (Ελευθ. Βενιζέλου 12 – 135 31 Πειραιάς)

Με εκτίμηση

• Οι συντονίστριες καθηγήτριες του προγράμματος  Αγωγής Υγείας για την πρόληψη & αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας  «Μην το κρατάς μέσα σου!» Μαρία Γαλανοπούλου – Ελένη Σταυροπούλου

• Η Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας Παιδιού και Εφήβου
Ο Διευθυντής του Ζαννείου Γυμνασίου

Συμεών Τσελέντης

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι το ακόλουθο:

18:45-19:00 προσέλευση – εγγραφές

19:00–19:30 Χαιρετισμοί

19:30-19:40 Η δράση της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. στο χώρο του Σχολικού Εκφοβισμού.

19:40-20:00 Κατανοώντας το φαινόμενο του εκφοβισμού και της βίας στο χώρο στο σχολείου. Εισηγήτρια: κ. Στεφανάκου Άννα, Ψυχολόγος, Πρόγραμμα “STOP! Στην Ενδοσχολική Βία”, Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

20:00–20:10 Ερωτήσεις.

20:10–20:20 Διάλειμμα.

20:20-20:40 Ηλεκτρονικός εκφοβισμός Εισηγητής: κ. Μπεράτης Ίων, MSc, PhD, Ψυχολόγος, Πρόγραμμα “STOP! Στην Ενδοσχολική Βία”, Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.

20:40-21:30: Συζήτηση

Η εκδήλωση απευθύνεται σε γονείς και  εκπαιδευτικούς με ελεύθερη είσοδο. Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης από την Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.  Παρακαλούμε για την αποστολή της δήλωσης συμμετοχής με e-mail: gymzanne@sch.gr ή με fax: 210 4171858.  Εγγραφές θα γίνουν και την ημέρα της εκδήλωσης.

Για να κατεβάσετε το αρχείο με την πρόσκληση & το πρόγραμμα, πατήστε εδώ : ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΨΥΠΕ Ζάννειο

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε τη δήλωση συμμετοχής  στην εκδήλωση δήλωση_συμμετοχής_ΖΑΝΝΕΙΟ_ΕΨΥΠΕ