ΡΗΤΟΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Συγγραφέας: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΙΝΑΡΔΟΣ στις 18/12/2010

Ο Ρητορικός Όμιλος “Δισσοί Λόγοι” του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου έχει ως στόχο να μυήσει τους μαθητές στα μυστικά της ευγλωττίας  και της επιχειρηματολογίας. Οι συμμετέχοντες καλλιεργούν την τέχνη της πειθούς, ασκούνται στη ρητορική “υπόκριση”, μαθαίνουν να εκφέρουν συγκροτημένο προφορικό λόγο, αλλά και να αξιολογούν ως κριτές τον προφορικό λόγο βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων (μεθοδολογία, δομή, επιχειρηματολογία, ύφος, πειστικότητα, κοσμιότητα του ομιλητή κ.α.). Ο ρητορικός μας όμιλος ενθαρρύνει την πρωτοβουλία των μελών του και τον δημοκρατικό διάλογο, και χειροκροτεί τις κριτικές παρεμβάσεις τους.  Οι μαθητές επιλέγουν από κοινού τα θέματα που τους ενδιαφέρουν και αναπτύσσουν κατά βάση τρία είδη προφορικού λόγου: τον αυθόρμητο λόγο, τον προτρεπτικό λόγο και τον ανταγωνιστικό λόγο (αντιλογία – debate).  Ο ρητορικός μας όμιλος είναι παράλληλα μια συντροφιά  συζητήσεων και προβληματισμού. Με λίγα λόγια, ακολουθώντας την “ισοκρατική” παράδοση, δεν αντιμετωπίζει το “καλώς λέγειν” ως μέσο εξαπάτησης αλλά ως μέσο αγωγής.

Ν. Λινάρδος, Φιλόλογος.