Αρχική » About

Εσπερινό Γυμνάσιο Λ.Τ. Ζακύνθου.

Το Εσπερινό Γυμνάσιο & Εσπερινό Γενικό Λύκειο απευθύνεται σε μαθητές άνω των 14 ετών οι οποίοι επιθυμούν παράλληλα με πρωινή εργασία να ολοκληρώσουν τις σχολικές τους σπουδές. Πρόσφατα δόθηκε το δικαίωμα εγγραφής και σε ανέργους, δίνοντας και σε αυτούς μια δεύτερη ευκαιρία να αποφύγουν τον κοινωνικό αποκλεισμό και να εξελιχθούν πνευματικά, κοινωνικά και επαγγελματικά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ : Η φοίτηση στο Εσπερινό Γυμνάσιο διαρκεί 3 έτη (τάξεις Α-Β-Γ), και στο Εσπερινό Γενικό Λύκειο 3 έτη (τάξεις Α-Β-Γ). Τα Απολυτήρια Εσπερινού Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου είναι ισότιμα με τα αντίστοιχα των Ημερησίων Σχολείων (Δημοσίων και Ιδιωτικών). Το μάθημα περιλαμβάνει τέσσερις ή πέντε διδακτικές ώρες την ημέρα. Οι καθηγητές του Σχολείου είναι επιστήμονες ειδικευμένοι και καταξιωμένοι στην εκπαίδευση εργαζομένων μαθητών και ενηλίκων.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ : Οι εξετάσεις είναι σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου ενδοσχολικές. Επί πλέον, στην Γ Λυκείου οι μαθητές που επιθυμούν μπορούν να συμμετάσχουν προαιρετικά σε πανελλαδικές εξετάσεις Γενικών Λυκείων αρκεί η φοίτηση τους στο Εσπερινό Λύκειο να είναι τριετής.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ: Οι εγγραφές των μαθητών στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο πραγματοποιούνται το 2ο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου. Για πληροφορίες καλέστε στο 26950-43405 ή στο mail : mail@gym-esp-zakynth.zak.sch.gr

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ
Οι απόφοιτοι του Εσπερινού Λυκείου έχουν τη δυνατότητα να συνεχίσουν τις σπουδές τους στη τριτοβάθμια εκπαίδευση ή στο Δημόσιο ΙΕΚ Ζακύνθου.

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

Το Εσπερινό Σχολείο δίνει πολλές ευκαιρίες στους μαθητές να αποκτήσουν το Απολυτήριο και προσόντα για αναβάθμιση της εργασίας τους. Επίσης βοηθάει τους αλλοδαπούς μαθητές να μάθουν την Ελληνική γλώσσα.