Οι ταινίες που είδαμε από το Φεστιβάλ Ολυμπίας!!!

Το πολυβραβευμένο ντοκιμαντέρ Η «Ορχήστρα ανακύκλωσης της Κατέουρα» αναφέρεται σε μια ομάδα νεαρών μουσικών που παίζουν όργανα κατασκευασμένα από σκουπίδια. Με την καθοδήγηση του ιδεαλιστή διευθυντή της Φάβιο Τσάβεζ, η ορχήστρα πρέπει να βρει τον δρόμο της μέσα από εμφανίσεις σε μεγάλα γήπεδα και sold out παραστάσεις. Όταν η Κατέουρα πλήττεται από φυσική καταστροφή, ο Φάβιο πρέπει να βρει κάποιον τρόπο να κρατήσει την μπάντα και να προσφέρει ελπίδα στην πόλη.

Την ίδια μέρα οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Ζαχάρως μετέβησαν στον Πύργο για να παρακολουθήσουν την ταινία «Αγαπητέ κε Φύρερ» που προβλήθηκε στο θέατρο Απόλλλήψηςων, στο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

Η ταινία «Αγαπητέ κε Φύρερ» του Christian Lerch,(διάρκειας 94’), Γερμανικής παραγωγής του 2021 προβλήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα και απέσπασε θετικές κριτικές από τους μαθητές που την παρακολούθησαν, επειδή μέσα από αυτή μπορούμε να δούμε πως βίωναν οι ίδιοι οι Γερμανοί τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο, μέσα από τον εθνικοσοσιαλισμό και την ναζιστική ιδεολογία, το 1945, λίγο πριν από τη λήξη του. Μετά το τέλος της προβολής ακολούθησε συζήτηση στην οποία αναδείχθηκε το αντιπολεμικό μήνυμα της ταινίας.

261913626 10223747332544919 7549338749985721726 n