Τριήμερη στα Ιωάννινα

Τα Ιωάννινα φέτος είχαν την τιμητική τους, αφού αποτέλεσαν προορισμό και για την Γ ΄ τάξη του Γυμνασίου Ζαχάρως. Στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος και της διδασκαλίας τόσο στο μάθημα της τεχνολογίας, αλλά και του εργαστηρίου δεξιοτήτων υλοποιήθηκε τριήμερη εκδρομή, η οποία ξεκίνησε την Τρίτη 16 Μαΐου 2023 από το σχολείο, με πρώτο προορισμό το Μουσείο Ελληνικής Ιστορίας Παύλου Βρέλλη, που είναι γνωστό και ως Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες, αφού έφαγαν και ξεκουράστηκαν επισκέφθηκαν το απόγευμα το Μουσείο του Αλή Πασά στη Λίμνη Παμβώτιδα. Την Τετάρτη ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Αργυροτεχνίας, στο Κάστρο των Ιωαννίνων (Ιτς Καλέ) και στη συνέχεια επισκέφθηκαν το Οινοποιείο Κατώγι Αβέρωφ στο Μέτσοβο, το Λαογραφικό Μουσείο που στεγάζεται στο Αρχοντικό Τοσίτσα και το Τυροκομείο του Ιδρύματος Τοσίτσα. Την Πέμπτη, που ήταν και η μέρα επιστροφής, ακολούθησαν τη διαδρομή Ηγουμενίτσα- Πάργα και επέστρεψαν στη Ζαχάρω.