Πάτημα σταφυλιών

27 Ιανουαρίου, 2015 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΠΑΤΗΣ

πατημα σταφυλιων. Γυμνάσιο Υπάτης. Πριν τρία χρόνια είχαμε την ιδέα να προσπαθήσουμε να δείξουμε στα παιδιά μας τον τρόπο που οι παπούδες τους έφτιαχναν κρασί. Φτιάξαμε ένα μικρό πατητήρι, προμηθευτήκαμε σταφύλια από την περιοχή μας και μαζευτήκαμε στο προαύλιο του Σχολείουμας , στις 13 Οκτωβρίου 2011, όπου ο μαθηματικός Θύμιος Παλέτσος (και εξαίρετος κρασοπαραγωγός!!), ενημέρωσε τους μαθητές και απάντησε στις σχετικές ερωτήσεις τους. Στη συνέχεια, όσοι μαθητές ήθελαν ανέβηκαν και πάτησαν τα σταφύλια, παίρνοντας από πρώτο χέρι μια γεύση από τον τρόπο που για χιλιάδες χρόνια οι άνθρωποι έφτιαχναν το κρασί τους. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι εκείνο το κρασί δεν μας πέτυχε και φτιάξαμε ένα εξαιρετικό ξύδι!! Σε συνέχεια της δράσης αυτής στα τέλη Νοεμβρίου της ίδιας χρονιάς, πήγαμε με τα παιδιά  και παρακολουθήσαμε την απόσταξη των στέμφυλων και είδαν από κοντά πως βγαίνει το τσίπουρο.

tsipoura

Το ίδιο κάναμε και φέτος στις αρχές του Οκτώβρη, παρόλο  που ο καιρός μας τα χάλασε Και θα το κάνουμε κάθε τρία χρόνια έστω και μ’ αυτόν τον τρόπο μήπως καταφέρουμε και δημιουργήσουμε στα παιδιά μας κάποιες εικόνες που,  πια, μόνο σε βιβλία μπορεί να συναντήσουν.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Δραστηριότητες ,Φωτο-δημοσιεύσεις ,Χωρίς κατηγορία .

Πρόσφατες δημοσιεύσεις

Αρχείο δημοσιεύσεων