Γυμνάσιο Υπάτης

ΑΙΝΟΣ ΥΠΑΤΗΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ 2021-22

ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΥΠΑΤΗΣ

Φθιώτιδα: O δρόμος είχε τη δική του ιστορία! – Οι μαθητές της Υπάτης σε έναν ξεχωριστό αγώνα δρόμου (ΕΙΚΟΝΕΣ, ΒΙΝΤΕΟ) (lamianow.gr)

Εκπαιδευτικη Επίσκεψη Γυμνασιου Υπάτης στο Αστεροσχολείο Υπάτης

Εκπαιδευτική Επίσκεψη Γυμνασίου Υπάτης στο Αστεροσχολείο Υπάτης

Στις 23 Φεβρουαρίου 2022, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των τάξεων Α, Β και Γ  Γυμνασίου του Γυμνασίου Υπάτης στο Αστεροσχολείο Υπάτης.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Γεώργιος Βαλατσός (Διευθυντής Γυμνασίου), Αικατερίνη Βεργετάκη ( Βιολόγος), Σοφία Στεργίου (Μαθηματικός).

Στη διάρκεια της επίσκεψης έγινε προβολή βίντεο σε ό,τι αφορά τη δομή, την ηλικία και το χρονικό δημιουργίας του ηλιακού συστήματος. Έγινε ενημέρωση από τον Υπεύθυνο5 1 2 3 4 του Αστεροσχολείου, …. και συζήτηση και επίλυση αποριών από τους μαθητές.

Στα πλαίσια του μαθήματος Γεωγραφίας της Α Γυμνασίου στη διάρκεια των διδακτικών ωρών του μαθήματος (Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Αικατερίνη Βεργετάκη, ΠΕ04.04) και σύμφωνα με τις οδηγίες διδασκαλίας του μαθήματος, πριν από την πραγματοποίηση της επίσκεψης, έγινε συζήτηση για το ηλιακό σύστημα, συμπλήρωση και χρωματισμός φύλλου εργασίας (netrina.gr) από τους μαθητές και ανάθεση τρισδιάστατων κατασκευών του ηλιακού συστήματος (βλ. εικόνες).

Ενημέρωση των μαθητών της Β Γυμνασίου και της Γ Γυμνασίου είχε επίσης προηγηθεί στα πλαίσια των μαθημάτων Γεωγραφίας (Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Αικατερίνη Βεργετάκη, ΠΕ04.04)  και Φυσικής (Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός:  Γεώργιος Βαλατσός, Διευθυντής Γυμνασίου) αντίστοιχα.

ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ

Γυμνάσιο- Λύκειο Υπάτης

Διαθεματικό φυσικής αγωγής ???? και Βιολογίας για τη λειτουργία του καρδιοαναπνευστικού???????? συστήματος, με τη συνάδελφο Κατερίνα Βεργετά κη. Ταυτόχρονα διατμηματικό με διάχυση γνώσης????️ (peer to peer education)  από την Α Λυκείου στην Α Γυμνασίου.(Για την διεκπεραίωση του μαθήματος ελήφθησαν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα????)IMG 20211202 145040IMG 20211202 152239 792IMG 20211202 144944

Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας 2021-2022