Θεματική Εβδομάδα σχολ. έτους 2017-18

Υλοποίηση θεματικής Εβδομάδας από 21/5/2018-25/5/2018

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η Θεματική Εβδομάδα, βασισμένη πάνω στους βασικούς άξονες όπως ορίζονται από το ΙΕΠ. Κατά τη διάρκεια της Εβδομάδας αυτής επισκέφθηκαν και μίλησαν στους μαθητές οι παρακάτω ιδιώτες και φορείς:

α) Κωνσταντίνος Συριάνος, διαιτολόγος-διατροφολόγος, με θέμα: «Παιδική Παχυσαρκία».

β)  Εκπρόσωπος της Τροχαίας Κορίνθου, με θέμα: «Οδική Ασφάλεια και τροχαία ατυχήματα».

γ)  Εκπρόσωποι του “ΔΙΟΛΚΟΣ”, (Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων Ν. Κορινθίας), με θέμα: «Αυτοεκτίμηση-παραβατικότητα»         και

δ) Η υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ της ΔΔΕ Κορινθίας, Κα Σουλτάνα Αλεβίζου, με θέμα: «Η επιλογή του επαγγέλματος υπό την οπτική του φύλου».

Η Διευθύντρια του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες στους συνεργαζόμενους φορείς για την πολύτιμη βοήθεια που προσέφεραν και την άριστη συνεργασία κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας.

Παράλληλα με τις ομιλίες παρουσιάστηκαν στους μαθητές βίντεο από την Εκπαιδευτική Τηλεόραση και ταινίες σχετικά με τα θέματα που αναπτύσσονταν καθημερινά. Ακολούθησε διάλογος με τα παιδιά τα οποία εμπλούτισαν τις γνώσεις τους και απέκτησαν νέες εμπειρίες.

Μπορείτε να δείτε σχετικά βίντεο εδώ και εδώ