Υποδομή

Το προαύλιο Το προαύλιο του σχολείου μας

Γενικές πληροφορίες για την αίθουσα θεάτρου μας

Σημείο αναφοράς του σχολείου μας είναι η αίθουσα εκδηλώσεων, που οφείλει την ύπαρξή της στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων. Η ίδια αίθουσα είναι εξοπλισμένη με θεατρική σκηνή, μικροφωνική εγκατάσταση, projector, βίντεο, αξιόλογη συλλογή εκπαιδευτικών βιντεοκασετών και CD/DVD, μικρή βιβλιοθήκη καθώς και με μουσικά όργανα.

20170714_094052

Γενικές πληροφορίες για τις αίθουσες διδασκαλίας

Το σχολείο μας διαθέτει επτά αίθουσες διδασκαλίας καθώς και μία αίθουσα διδασκαλίας ξένων γλωσσών, όλες ευρύχωρες. Σε δύο από τις αίθουσες διδασκαλίας είναι εγκατεστημένοι και λειτουργούν διαδραστικοί πίνακες.

20170714_091428

Γενικές πληροφορίες για τη βιβλιοθήκη

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί, υπό την εποπτεία του Λυκείου, δανειστική βιβλιοθήκη ενταγμένη στο πρόγραμμα «Σχολικές Βιβλιοθήκες» του Υπουργείου.

Γενικές πληροφορίες για τα εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής

Στο σχολείο μας υπάρχει Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών συνδυασμένο με αμφιθεατρική αίθουσα διδασκαλίας η οποία διαθέτει διαδραστικό πίνακα.

20170714_092557

Από το σχολικό έτος 2013-14 διαθέτουμε το δικό μας εργαστήριο Πληροφορικής σε κατάλληλα διαμορφωμένη αίθουσα σύμφωνα με τις σχετικές προδιαγραφές. Το Λειτουργικό Σύστημα που χρησιμοποιούμε είναι το Ubuntu 12.04LTS. Έτσι οι μαθητές μας έχουν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή και να αξιολογήσουν τις δυνατότητες που προσφέρει το δωρεάν Λογισμικό. Ακόμα με το ελάχιστο κόστος επιτυγχάνουμε το καλύτερο λειτουργικό αποτέλεσμα, αφού μπορούμε να αξιοποιήσουμε και Η/Υ παλαιότερης γενιάς.

20170714_091906

Γενικές πληροφορίες για τα γήπεδα ποδοσφαίρου/μπάσκετ/βόλεϊ

Σημεία αναφοράς του σχολείου μας είναι τα γήπεδα ποδοσφαίρου, μπάσκετ και βόλεϊ που οφείλουν την ύπαρξή τους στη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων. Τα γήπεδα είναι ανοικτά στην τοπική κοινωνία για προπονήσεις.

20170714_09122320170714_093303