Άλλες δράσεις

Συμμετοχή στο δίκτυο «ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» σχολικού έτους 2016-2017

3a

Το σχολείο μας συμμετέχει για 2η χρονιά στο δίκτυο «ΑΕΙΦΟΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ» υλοποιώντας δράσεις προς την κατεύθυνση του μετασχηματισμού του σε αειφόρο.

Οι δράσεις αυτές περιλάμβαναν:

__δημιουργία ημερολογίου με έργα που ζωγράφισαν οι μαθητές (υπεύθυνος καθηγητής: Καψής Βασίλειος, ΠΕ08)

__χριστουγεννιάτικο παζάρι με κατασκευές των μαθητών σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων (υπεύθυνος καθηγητής: Καψής Βασίλειος, ΠΕ08). Το παζάρι πραγματοποιήθηκε στην κεντρική πλατεία Βραχατίου, σε κοινή δράση με άλλους τοπικούς φορείς.

_ οικολογικές παρεμβάσεις, όπως συλλογή τηγανέλαιων, μπαταριών και ηλεκτρικών συσκευών, καθώς επίσης και  κατασκευή κομποστοποιητή (υπεύθυνη καθηγήτρια Μελισσάρη Σοφία, ΠΕ04.1).

__Περίθαλψη αδέσποτων. Οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν όταν βρήκαν εγκαταλελειμμένα δύο κουτάβια στην αυλή του σχολείου. Με δικά τους χρήματα τα περιέθαλψαν, τα εμβολίασαν και τους δημιούργησαν ένα χώρο φιλόξενο. Πρόκειται για την ΑΥΡΑ & τη ΛΙΖΑ. Όμως η Λίζα έπεσε θύμα τροχαίου και χρειάστηκε πολλές επεμβάσεις για να επιζήσει, γεγονός που αντιμετώπισαν οικονομικά πάλι οι μαθητές.

Για τις δράσεις μας αυτές μπορείτε να δείτε την παρουσίαση των μαθητών εδώ

ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ 2015-16

Στο σχολείο μας έγιναν επίσης οι παρακάτω βιωματικές δράσεις:

1) «120 χρόνια Γυμνάσιο Βραχατίου: Η Ιστορία του σχολείου μας», υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελευθερία Γεωργακάκη, κλ. ΠΕ05. Δείτε την παρουσίαση που ετοίμασαν οι μαθητές της Γ τάξης Η Ιστορία του σχολείου μας  Στα πλαίσια της παραπάνω δράσης οι μαθητές επισκέφθηκαν τα ΓΑΚ  Νομού Κορινθίας και «έκαναν βουτιά» στα αρχεία που αφορούσαν τη σχολική μας μονάδα.

IMG_20160216_101545 IMG_20160216_101558_1IMG_20160216_101623IMG_20160216_103852_1

2) «Φύση και Άσκηση», υπεύθυνος καθηγητής Νικόλαος Γκόφας, ΠΕ11. Δείτε την παρουσίαση που ετοίμασαν οι μαθητές της Β2 τάξης του σχολείου μας  ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗ ΒΡΑΧΑΤΙ 15 – 16