Εκπαιδευτικά προγράμματα 2022-23

• Tο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία» Speak Truth to Power») εφαρμόζεται στην Ελλάδα από το «΄Iδρυμα «Μαριάννα Β. Βαρδινογιάννη» σε συνεργασία με το κέντρο “Robert F. Kennedy Human Rights”. Το «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία» πραγματοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Σκοπός του προγράμματος είναι να δώσει την ευκαιρία σε μαθητές και μαθήτριες να εμβαθύνουν σε θέματα σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, να διδαχθούν από τη σοφία ιστορικών προσώπων, υπερασπιστών της ελευθερίας, της ειρήνης, εκπαίδευσης, της δημοκρατίας και να γίνουν οι ίδιοι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Επιδίωξη είναι να προετοιμάσουν οι εκπαιδευτικοί μια νέα γενιά υπεύθυνων πολιτών που θα σέβονται την αξία της ζωής και το δικαίωμα του ανθρώπου σε μια ζωή αξιοπρέπειας. Μια νέα γενιά μέσα από την οποία θα αναδειχθούν και οι νέοι ηγέτες με δικαιότερη ματιά στα πράγματα.
  • Υπεύθυνες του προγράμματος είναι οι καθηγήτριες: Ολυμπία Χασούρα, Διευθύντρια και                                                                                                                                                            Ελένη Βασιλοπούλου, Φιλόλογος
  • Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ποικίλες δραστηριότητες των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών με την εμπλοκή μαθητών στο περιβάλλον του σχολείου:

1η δραστηριότητα: Σχεδίαση ημερολογίου με τίτλο: ΠΑΝΩ ΑΠ’ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ -ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.  Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τη δημιουργία ημερολογίου και τους ζητήθηκε να αποφασίσουν δημοκρατικά πως ήθελαν να συμμετέχουν -ομαδικά ή ατομικά. Το Δεκέμβριο το ημερολόγιο ήταν έτοιμα, τυπωμένο και οι μαθητές άρχισαν να το πουλούν. Μέσω της πώλησης των ημερολογίων έγινε γνωστό  το πρόγραμμα «Λέμε την Αλήθεια στην Εξουσία» στην τοπική κοινωνία.

Το ημερολόγιο που δημιούργησαν τα παιδιά μπορείτε να το δείτε εδώ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα 2020-21 και 2021-22

“Ένα σχολείο… μια πινακοθήκη”

Τα παιδιά του σχολείου μας εκπόνησαν τα δύο τελευταία χρόνια ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: “Ένα σχολείο… μια πινακοθήκη”.

Σκοπός του προγράμματος ήταν να μελετήσει κάθε τμήμα ένα μεγάλο ζωγράφο, να τον παρουσιάσει στους συμμαθητές του και να διακοσμήσει την αίθουσα διδασκαλίας του με έργα του καλλιτέχνη. Παρά τις δυσκολίες το 2020-21 λόγω πανδημίας, τα παιδιά δουλεύοντας διαδικτυακά κατάφεραν να παραδώσουν σε μορφή power point την εργασία τους. Έδωσαν υπόσχεση να ολοκληρώσουν το πρόγραμμα τη σχολική χρονιά 2021-2022 μετατρέποντας την αίθουσά τους σε μια πινακοθήκη έργων του καλλιτέχνη, κάτι το οποίο κατάφεραν.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ελένη Βασιλοπούλου, ΠΕ02 – Ολυμπία Χασούρα, ΠΕ02 – Ελένη Γεννάτου, ΠΕ08

Α1 Γιάννης Μόραλης εδώ

Α2 Γιάννης Γαϊτης εδώ

Α3 Πάμπλο Πικάσο εδώ

Β1 Κλωντ Μονέ εδώ

Β2 Βίνσεντ βαν Γκογκ εδώ

Β3 Πιερ Ωγκύστ Ρενουάρ εδώ

Γ1 Νίκος Εγγονόπουλος εδώ

Γ2 Λεονάρντο Ντα Βίντσι εδώ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων 2020-21

“Το ηλιακό μας σύστημα”

Η ομάδα Φυσικών Επιστημών του σχολείου μας ασχολήθηκε, παρά τις αντιξοότητες της φετινής χρονιάς λόγω πανδημίας, με το ηλιακό μας σύστημα. Η ομάδα δούλεψε διαδικτυακά και κατάφερε να ετοιμάσει ένα καταπληκτικό υλικό το οποίο μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: https://padlet.com/sofiamelissari/sofia

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια τόσο στα παιδιά όσο και στους καθηγητές τους.

Εκπαιδευτικό πολιτιστικό πρόγραμμα 2018-19

“Διαδρομές μνημείων φύσης και πολιτισμού της Κορινθίας”

Η πολιτιστική ομάδα μας αποτελούμενη από 33 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης αποφάσισε να ασχοληθεί με τα πετρογέφυρα και τα αρχαία θέατρα του νομού μας . Οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες και δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά κατέγραψαν τα πέτρινα γεφύρια και τα αρχαία θέατρα της περιοχής μας. Στο τέλος της χρονιάς παρουσίασαν σε power point τις εργασίες τους στους συμμαθητές τους και πραγματοποίησαν διήμερη εκδρομή στα Ιωάννινα.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ελένη Βασιλοπούλου, ΠΕ02, Ολυμπία Χασούρα, ΠΕ02 και Νάστου Γεωργία, ΠΕ79.01

Εκπαιδευτικό πολιτιστικό πρόγραμμα 2017-18

“Ιωάννης Καποδίστριας: ένα διαχρονικό πρότυπο ηγέτη”

Η πολιτιστική ομάδα μας αποτελούμενη από 29 μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης αποφάσισε να ασχοληθεί με τη ζωή και τη δράση του Ιωάννη Καποδίστρια, πρώτου κυβερνήτη της Ελλάδας αλλά και ηγετικής προσωπικότητας της νεότερης ευρωπαϊκής ιστορίας. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 6 ομάδες και δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά ανέλυσαν 6 διαφορετικές πτυχές της ζωής του. Στο τέλος της χρονιάς παρουσίασαν σε power point τις εργασίες τους στους συμμαθητές τους.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του προγράμματος.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ελένη Βασιλοπούλου, ΠΕ02, Ολυμπία Χασούρα, ΠΕ02, Νάστου Γεωργία, ΠΕ79.01

Δείτε τις εργασίες των μαθητών

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ ΝΙΚΟ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ

Υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας 2 πολιτιστικά προγράμματα-αφιερώματα στο Νίκο Καζαντζάκη:

α) «Στα χνάρια του Καζαντζάκη: 1957-2017, 60 χρόνια από το θάνατό του» με υπεύθυνες καθηγήτριες την Ολυμπία Χασούρα, ΠΕ02, Διευθύντρια, και την Ελένη Βασιλοπούλου, ΠΕ02.

β) «Ο Καζαντζάκης στον κόσμο της Μουσικής και του Θεάτρου» με υπεύθυνες καθηγήτριες την Γεωργία Νάστου, κλ. ΠΕ16 και την Ελένη Παπαγεωργίου , ΠΕ02. Στα προγράμματα συμμετείχαν μαθητές της Γ’ Γυμνασίου.

Συγχαρητήρια στις καθηγήτριες και στους μαθητές!!!

Δείτε τις εργασίες των μαθητών.

Δείτε τα βίντεο από τα θεατρικά δρώμενα πάνω στο έργο του Ν. Καζαντζάκη “Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά”