Αλλάζουν όλα με τις απουσίες των μαθητών

Αλλάζει  το ισχύον καθεστώς των απουσιών των μαθητών  από το επόμενο σχολικό έτος, ενώ μπαίνει “φρένο”  στο ελληνικό φαινόμενο οι μετά το Μάρτιο οι Καθηγητές στη Γ Λυκείου να κάνουν μάθημα σε άδειες αίθουσες.

Στα σχέδια της υπουργού Ν. Κεραμέως και της υφυπουργού Σ. Ζαχαράκη είναι:

Α. Η επαναφορά των δικαιολογημένων απουσιών , που καταργήθηκαν από τον πρώην υπουργό Κ. Γαβρόγλου, και,

Β. Η θεσμοθέτηση “ασφαλιστικών δικλίδων”, προκειμένου να αποτραπεί το φαινόμενο από τον Μάρτιο να αυξάνεται “κατακόρυφα”  το   ποσοστό  των μαθητών που συνειδητά απουσιάζουν από τα σχολεία τους και στρέφονται σε   Φροντιστήρια .

Ανησυχία ΑΔΙΠΠΔΕ

Η ΑΔΙΠΠΔΕ ήδη έχει διατυπώσει την    έντονη ανησυχία της για την ομαλή λειτουργία των σχολείων ,μετά την κατάργηση των δικαιολογημένων απουσιών, από το σχολικό έτος 2017-18 , υπογραμμίζοντας τα εξής:

Α. Απαιτείται ιδιαίτερα προσοχή να μην μετατραπεί η «επικρατούσα τιμή» σε επικρατούσα τάση, μεταξύ των μαθητών, για πλήρη «αξιοποίηση» των απουσιών που «δικαιούνται».

Β. Αυτή η εξέλιξη θα είχε σοβαρές επιπτώσεις στους μαθητές και θα δημιουργούσε διδακτικά προβλήματα στους εκπαιδευτικούς και λειτουργικά προβλήματα στις σχολικές μονάδες.

Οι σχετικές νέες ρυθμίσεις αναμένεται να συμπεριληφθούν στο νέο Σχέδιο Νόμου για τις Δομές Εκπαίδευσης.

esos