Ζαχαράκη: Θεσμοθετείται «Δάσκαλος ή Καθηγητής Εμπιστοσύνης»

zaxaraki_paideia

Στην θεσμοθέτηση “δασκάλου ή καθηγητή” εμπιστοσύνης προχωρά το υπουργείο Παιδείας.

Συγκεκριμένα, όπως είπε σήμερα η υφυπουργός Παιδείας, Σοφία Ζαχαράκη… «Ευαισθητοποιούμε και ενδυναμώνουμε τους μαθητές στην αντιμετώπιση του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο, με επιλογή ενός εκπαιδευτικού ως «Δασκάλου ή Καθηγητή Εμπιστοσύνης» στον οποίο θα μπορούν να απευθύνονται οι μαθητές ατομικά ή ομαδικά, συζητώντας προβλήματα που αντιμετωπίζουν, όπως θέματα σχολικού εκφοβισμού».

Για να προσθέσει: «Καθορίζουμε σε κάθε σχολείο έναν «υπεύθυνο κτηρίου», ο οποίος θα είναι αρμόδιος για την υλοποίηση σχεδίου παρεμβάσεων και δράσεων για την ασφάλεια των σχολικών εγκαταστάσεων, καθώς και την καταγραφή τυχόν ζημιών ή ελλείψεων και την άμεση αποκατάστασή τους».