Πρόστιμο έως και 10.000 ευρώ σε διευθυντές σχολείων αν οι μαθητές καπνίζουν

Πρόστιμο έως και 10.000 ευρώ σε διευθυντές σχολείων αν οι μαθητές καπνίζουν - Media

Εξοντωτικά χρηματικά πρόστιμα που φτάνουν και τις 10.000 ευρώ, προβλέπονται από τον αντικαπνιστικό νόμο, σε περίπτωση που διαπιστωθεί κατά τη διάρκεια ελέγχων ότι καπνίζουν εκπαιδευτικοί ή μαθητές ακόμη και στα προαύλια των σχολείων.

Η σχετική εγκύκλιος έφτασε πριν από λίγες ημέρες στα γραφεία των διευθυντών των σχολείων και έχει προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση. Και αυτό γιατί ο κάθε διευθυντής μπορεί από τη μια στιγμή στην άλλη να βρεθεί αντιμέτωπος με το συγκεκριμένο πρόστιμο – μαμούθ, σε περίπτωση που κάποιος μαθητής εντοπιστεί να καπνίζει στο προαύλιο.

Ήδη η τοπική ΕΛΜΕ και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Μαγνησίας εξετάζουν το θέμα και διατυπώνουν έντονους προβληματισμούς για το πώς μπορεί να ελεγχθεί ένα μαθητικό δυναμικό 200 ή και 300 παιδιών κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, σύμφωνα με ρεπορτάζ της εφημερίδας “Ταχυδρόμος”.

topontiki.gr