Το σχολείο μας

Το Γυμνάσιο – Λ.Τ. Βιλλίων βρίσκεται στις παρυφές του χωριού στο δρόμο προς Πόρτο Γερμενό. Πρωτολειτούργησε το 1949, καθώς μέχρι τότε, όσοι μαθητές επιθυμούσαν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο γυμνάσιο, ήταν αναγκασμένοι να πηγαίνουν στα πλησιέστερα γυμνάσια των Θηβών, των Αθηνών και των Μεγάρων. Η ανάγκη αυτή οδήγησε στην ίδρυση του Γυμνασίου Βιλλίων, με τη συνεισφορά των κατοίκων και των τοπικών αρχών. Αρχικά συστεγαζόταν με το Δημοτικό σχολείο στο κέντρο του χωριού. Ιδιαίτερα σημαντική υπήρξε η προσφορά του φιλολόγου Φάνη Τζεμπελίκου, ο οποίος υπηρέτησε για αρκετά χρόνια στο σχολείο ως καθηγητής από τον οποίο πήρε και το όνομά του. Το 2008 το σχολείο μεταφέρθηκε σε νέες κτηριακές εγκαταστάσεις στη σημερινή του τοποθεσία στη θέση Βερόρι. Το σχολείο είναι εξατάξιο εξυπηρετώντας και τις δυο βαθμίδες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, γυμνάσιο και λύκειο.

Συντάκτης άρθρου: Ιωάννης Ι. (μαθητής Β΄Λυκείου)

Δημιουργία βίντεο: Δημήτρης Π. (μαθητής Β΄Λυκείου)