Συμμετοχή σε διαγωνισμούς Μαθηματικών

IMG 20240528 164927

IMG 20240528 165156

Η Παρασκευή Κ. και ο Φώτης  Λ., που φοιτούν στην Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας, συμμετείχαν στον «6ο Διαγωνισμό Μαθηματικών Ικανοτήτων Πυθαγόρας», της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, που πραγματοποιήθηκε στις 9 Μαρτίου 2024. Την καθοδήγηση και προετοιμασία των παιδιών ανέλαβε η εκπαιδευτικός Άλκηστις Παπαδοπούλου. Ο διαγωνισμός Πυθαγόρας δημιουργήθηκε με αφορμή τη συμπλήρωση εκατό χρόνων από την ίδρυση της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας. Στόχος του είναι η ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και της μαθηματικής ικανότητας μέσω της επίλυσης ευχάριστων και έξυπνων γρίφων. Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία οργανώνει τα τελευταία ογδόντα χρόνια τους μεγαλύτερους και εγκυρότερους μαθηματικούς διαγωνισμούς στην Ελλάδα.

Επιπλέον, η μαθήτρια Παρασκευή Κ. έλαβε μέρος και στον διαγωνισμό «Καγκουρό» στις 30 Μαρτίου 2024. Πρόκειται για  διεθνή διαγωνισμό, τον  μεγαλύτερο εκπαιδευτικό-διασκεδαστικό διαγωνισμό στον κόσμο με συμμετοχή 6,5 εκατομμυρίων μαθητών από 70 χώρες. Το σύνθημά του είναι «τα Μαθηματικά δεν πρέπει να απευθύνονται μόνο σε λίγους». Στο πλαίσιο του διαγωνισμού παράγεται εκπαιδευτικό υλικό που προάγει την γνώση, διαχέει την πληροφορία και καλλιεργεί την σκέψη. Όλοι οι μαθητές που παίρνουν μέρος σε αυτόν λαμβάνουν δώρα με ενδιαφέρον εκπαιδευτικό περιεχόμενο, ανεξάρτητα από την επίδοσή τους, και μια Βεβαίωση Συμμετοχής.

IMG 20240528 164611