Δημοκρατία: Γνωρίζω, Θέλω, Συμμετέχω!

inbound8000824087896240097

inbound7621396126318397499

inbound8507601737900009738

Από τις 6 έως τις 9 Ιουνίου 2024 εκατομμύρια Ευρωπαίοι θα συνδιαμορφώσουν το μέλλον της Ευρωπαϊκής Ένωσης με την ευκαιρία των ευρωπαϊκών εκλογών. Κάποιοι/ -ες από τους μαθητές και τις μαθήτριες των δύο τελευταίων τάξεων του σχολείου μας- που θα ψηφίσουν για πρώτη φορά σε ανάλογες εκλογές- είχαν τη δυνατότητα σήμερα να έρθουν σε επαφή με  ευρωπαϊκές αξίες και θεσμούς και ειδικότερα με την αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

Το σχολείο μας συμμετείχε στη διαδικτυακή διαβούλευση που διοργάνωσε το Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής και το Europe Direct Πελοποννήσου στο πλαίσιο των δράσεων για την Ημέρα της Ευρώπης, με θέμα: «Δημοκρατία: Γνωρίζω, Θέλω, Συμμετέχω!».

Η διαδικτυακή δράση είχε τη μορφή συμμετοχικού διαλόγου με κεντρική θεματική το ερώτημα: «Θα πάνε οι νέοι να ψηφίσουν στις Ευρωπαϊκές εκλογές?».

Μαθητές/τριες από την Πελοπόννησο και την Αττική αντάλλαξαν απόψεις και προβληματίστηκαν ως προς το ερώτημα « Μας ενδιαφέρει τι συμβαίνει στην Ελλάδα και την ΕΕ?» και απάντησαν  αξιοποιώντας προσωπικά βιώματα, εμπειρίες και παρατηρήσεις από την καθημερινότητά τους και τη γειτονιά τους.

Επιπλέον, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες, περιέγραψαν τις ανησυχίες τους, τις ελπίδες τους και τη σημασία που αποδίδουν στη συμμετοχή τους στη δημοκρατική διαδικασία.

Στη συνέχεια, οι ομάδες συζήτησαν για το πώς οραματίζονται την εξέλιξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, για τα κενά που υπάρχουν και για προτεινόμενους τρόπους υλοποίησης του συλλογικού οράματος.

Μέσω της δράσης τα παιδιά συνειδητοποίησαν ότι όλοι είμαστε πολίτες ενός κράτους, αλλά και πολίτες του κόσμου. Ο ένας εξαρτάται από τον άλλο, επηρεάζει τη ζωή των άλλων και επηρεάζεται από αυτούς. Ως πολίτες δεν έχουμε μόνο το δικαίωμα και την υποχρέωση να εκλέγουμε και να εκλεγόμαστε, αλλά πρέπει να ενδιαφερόμαστε και να αναλαμβάνουμε δράση σε όλους τους τομείς της καθημερινότητας.

Από το Γυμνάσιο – Λ.Τ. Βιλίων συμμετείχαν συνολικά 10 μαθητές/τριες.

Από την τάξη Γ’ Λυκείου οι: 1) Γ. Μαρία-Μαγδαληνή, 2) Γ. Ελένη, 3) Κ. Νικολέτα, 4) Μ. Φωτεινή, 5) Μ. Ιωάννης, 6) Π. Δημήτριος και 7) Τ. Αναστασία .

Από την τάξη Β’ Λυκείου οι: 1) Κ. Αγγελική, 2) Μ. Αικατερίνη και 3) Μ. Βενετία.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βενετία Κρόμπα

inbound8763679002405620867