Αρχική » Ανακοινώσεις » Διαγωνισμός SID 2018 “Αρχαία Ελλάδα και Διαδίκτυο”

Δεκέμβριος 2017

Δεκέμβριος 2017

Διαγωνισμός SID 2018 “Αρχαία Ελλάδα και Διαδίκτυο”

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ: Μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ατομική ή ομαδική εργασία)

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2018

ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: https://saferinternet4kids.gr/sid-perigrafi/sid2018-d/dhlwshsid2018/

ΕΠΑΘΛΟ

Θα αναδειχθεί μία νικητήρια ομάδα ανά βαθμίδα εκπαίδευσης. Εκπρόσωποι της κάθε νικητήριας ομάδας θα κληθούν να παρουσιάσουν την εργασία τους σε ειδική εκδήλωση που θα οργανώσει το Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids στην Αθήνα στις 6 Φεβρουαρίου, την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου. Πιθανά έξοδα μετακίνησης και διαμονής θα καλυφθούν από το Κέντρο. Θα σταλούν αναμνηστικά δώρα σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές.

Την ημέρα ασφαλούς διαδικτύου οι δημιουργίες των μαθητών θα προβάλλονται στο χώρο της εκδήλωσης που θα οργανώσει το Κέντρο, στην ιστοσελίδα του φορέα, και θα αναρτηθούν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Οι καλύτερες δημιουργίες θα χρησιμοποιηθούν σε προωθητικό υλικό του Κέντρου.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Ο διαγωνισμός είναι εμπνευσμένος από τη ζωή στην αρχαία Ελλάδα και αφορά στο πως το διαδίκτυο μπορεί να έχει θετική επίδραση στη ζωή του ανθρώπου και με ποιους τρόπους έχει διευκολύνει την καθημερινότητά του. Για παράδειγμα,

• Οι μαθητές θα μπορούσαν να εμπνευστούν από την αρχαιότητα και τις διαφορές που υπάρχουν  σήμερα σε σχέση με την Αρχαία Ελλάδα, διαφορές που πηγάζουν από την εξέλιξη του διαδικτύου. Τι θα είχε αλλάξει στη ζωή των Αρχαίων Ελλήνων αν υπήρχε τότε το διαδίκτυο;
  • Για παράδειγμα στην Αρχαία Σπάρτη από τα επτά έτη τα αγόρια γυμνάζονταν συνέχεια και σκληρά στο τρέξιμο, το άλμα εις μήκος, στο πέταγμα ακοντίου και του δίσκου με σκοπό να γίνουν δυνατοί πολεμιστές της Σπάρτης. Επίσης εκπαιδεύονταν να ζουν σε δύσκολες καταστάσεις (κρύο, έλλειψη τροφής, τιμωρίες κ.α.). Στην Αρχαία Σπάρτη πίστευαν ότι όσο περισσότερο τα παιδιά περνούν σκληρές δοκιμασίες τόσο ατρόμητοι πολεμιστές θα γίνουν. Τι θα γινόταν όμως εάν υπήρχε τότε το διαδίκτυο; Πως θα χρησιμοποιούσαν τα παιδιά στην Αρχαία Σπάρτη;
  • Οι μαθητές μπορούν να εμπνευστούν ιστορίες από τους Αθηναίους, τους Μινωίτες, τους Μακεδόνες κ.α., ανάλογα με το τι νοιώθουν πιο οικείο.

Οποιαδήποτε πρωτότυπη ιδέα από τους μαθητές θα γίνει με χαρά αποδεκτή.

Η μορφή των συμμετοχών στο διαγωνισμό μπορεί να είναι μια ζωγραφιά, μια παρουσίαση, μια εικονογραφημένη ιστορία, ένα οπτικοποιημένο υλικό (βίντεο) ή ακόμα και μια εφαρμογή.

Το θέμα των φετινών διαγωνισμών αφορά στο μήνυμα της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου “Δημιούργησε, επικοινώνησε και μοιράσου με σεβασμό. Ένα καλύτερο διαδίκτυο ξεκινά από εσένα». Σκοπός της ημέρας είναι να περάσει το μήνυμα του σεβασμού προς τους άλλους ψηφιακούς χρήστες και της αναζήτησης ευκαιριών για δημιουργική διαδικτυακή συμπεριφορά.

Διαγωνιασμός SID 2018 “Αρχαία Ελλάδα και Διαδίκτυο”