Αρχείο ημέρας 4 Δεκεμβρίου 2023

Δεκέμβριος 2023

Προγραμματίζουμε το Astro-Pi στην αποστολή Mission Zero της ESA

Astro Pi

Τhe students of Gymnasio Velou Korinthias in Greece, are participating for 2 weeks to European Astro Pi Challenge an ESA Education project run in collaboration with the Raspberry Pi Foundation. It offers students and young people the amazing opportunity to conduct scientific investigations in space by writing computer programs that run on Raspberry Pi computers on board the International Space Station (ISS) by  reading from the colour and luminosity sensor on an Astro Pi computer on board the International Space Station, and use it to set the background colour in a personalised image for the astronauts to the colour that the Astro Pi detects. This will make the International Space Station (ISS) more colourful for the astronauts on board. Your code will use the colour luminosity sensor on the new Mark II Astro Pi computer’s Sense HAT to make this happen.

Οι μαθητές του Γυμνασίου Βέλου Κορινθίας στην Ελλάδα συμμετέχουν για 2 εβδομάδες
στο European Astro Pi Challenge ένα εκπαιδευτικό έργο της ESA που διεξάγεται σε συνεργασία με το Ίδρυμα Raspberry Pi. Προσφέρει σε μαθητές και νέους την καταπληκτική ευκαιρία να διεξάγουν επιστημονικές έρευνες στο διάστημα γράφοντας προγράμματα υπολογιστών που τρέχουν σε υπολογιστές Raspberry Pi στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS) διαβάζοντας από τον αισθητήρα χρώματος και φωτεινότητας σε έναν υπολογιστή Astro Pi στο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός και χρησιμοποιήστε τον για να ορίσετε το χρώμα φόντου σε μια εξατομικευμένη εικόνα για τους αστροναύτες στο χρώμα που ανιχνεύει το Astro Pi.
Αυτό θα κάνει τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS) πιο πολύχρωμο για τους αστροναύτες που βρίσκονται στον διαστημικό σταθμό.
Ο κώδικάς σας θα χρησιμοποιήσει τον αισθητήρα φωτεινότητας χρώματος στο Sense HAT του νέου υπολογιστή Mark II Astro Pi για να συμβεί αυτό. Το έργο σου θα ορίσει το χρώμα του φόντου μιας εικόνας σύμφωνα με το χρώμα που ανιχνεύει το Astro Pi.
Αυτό θα κάνει τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS) πιο πολύχρωμο για τους αστροναύτες που βρίσκονται στον σταθμό. Για να το κάνει αυτό, ο κώδικάς σου θα χρησιμοποιήσει τον αισθητήρα φωτεινότητας χρώματος στο νέο Sense HAT του υπολογιστή Mark II Astro Pi.

Astro Pi: Mission Zero | Python | Coding projects for kids and teens (raspberrypi.org)