Αρχική » Astro Pi » Συμμετοχή του Γυμνασίου Βέλου στο πρόγραμμα Astro Pi του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος ESA

Μάρτιος 2022

Μάρτιος 2022

Τhe students of Gymnasio Velou Korinthias in Greece, participate to European Astro Pi Challenge an ESA Education project run in collaboration with the Raspberry Pi Foundation. It offers students and young people the amazing opportunity to conduct scientific investigations in space by writing computer programs that run on Raspberry Pi computers on board the International Space Station (ISS) by showing them a message and the relative humidity on board using the new Mark II Astro Pi computer’s Sense HAT.

The Mark II Astro Pi hardware is so new that the computers don’t even have names yet. We will name the Astro Pi computers after two inspirational European scientists. We can help choose what they’ll be called by voting for our favourite name as part of our Mission Zero program.

If you want to participate, you can join us using our code, code week 4 all:  cw22-QTCwL
to your project for Codeweek 2022.

Η Ευρωπαϊκή Πρόκληση Astro Pi είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA) που διενεργείται σε συνεργασία με το Ίδρυμα Raspberry Pi.
Προσφέρει σε μαθητές και νέους την εκπληκτική ευκαιρία να διεξάγουν επιστημονικές έρευνες στο διάστημα, γράφοντας προγράμματα υπολογιστών που εκτελούνται στους υπολογιστές Raspberry Pi στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό (ISS).
Η Πρόκληση Astro Pi αποτελείται από δύο ξεχωριστές αποστολές με διαφορετικά επίπεδα
πολυπλοκότητας:Mission Zero και Mission Space Lab.

Το Mission Zero είναι ανοιχτό για νέους ηλικίας 19 ετών ή νεότερους από τα κράτη μέλη της ESA ή τη Σλοβενία, τον Καναδά, τη Λετονία, τη Λιθουανία ή τη Μάλτα. Οι συμμετέχοντες έχουν την ευκαιρία να τρέξουν τον κώδικά τους  στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό και μπορούν να υποβάλουν συμμετοχές είτε μεμονωμένα είτε ως μέρος μιας ομάδας 2-4 νέων. Οι συμμετέχοντες πρέπει να εποπτεύονται από δάσκαλο ή μέντορα, ο οποίος θα υποβάλει τα προγράμματά τους.

Οι εγγραφές για το Mission Zero 2021/2022 είναι ανοιχτές από 13 Σεπτεμβρίου 2021 έως 18 Μαρτίου 2022.

Φέτος, όλοι οι συμμετέχοντες στο Mission Zero θα έχουν την ευκαιρία να ψηφίσουν για τα ονόματα των δύο νέων υπολογιστών Astro Pi που στέλνουμε στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό τον Δεκέμβριο. Το Mark II Astro Pi είναι τόσο νέο που οι υπολογιστές δεν έχουν ακόμη ονόματα. Θα ονομάσουμε τους υπολογιστές Astro Pi με ονόματα από δύο εμπνευσμένους Ευρωπαίους επιστήμονες. Μπορείς να βοηθήσεις στην επιλογή του ονόματος ψηφίζοντας το αγαπημένο σου όνομα ως μέρος του προγράμματος Mission Zero.

Στο μάθημα της Πληροφορικής, οι ομάδες γράφουν ένα απλό πρόγραμμα για να εμφανίσουν ένα μήνυμα καθώς και τις μετρήσεις της υγρασίας σε έναν υπολογιστή Astro Pi, με σκοπό να το δουν οι αστροναύτες στην καθημερινότητά τους στο ISS.
Δεν απαιτείται ειδικός εξοπλισμός ή προϋπάρχουσες δεξιότητες προγραμματισμού και όλα τα προγράμματα των ομάδων που ακολουθούν τους κανόνες της πρόκλησης θα τρέξουν εγγυημένα στο διάστημα!

• Διαβάστε τον αναλυτικό οδηγό στα ελληνικά:

Astro Pi: Mission Zero – Εισαγωγή | Raspberry Pi Projects

Astro Pi: Mission Zero – Τι είναι το Astro Pi; | Raspberry Pi Projects

•  συνδεθείτε στην σελίδα με ένα πρόγραμμα περιήγησης Ιστού για να ανοίξετε το https://trinket.io/mission-zero
    Διαβάστε τις οδηγίες από τον σύντομο οδηγό: Astro_Pi_Mission_Zero_Project_Print_Out_2021_22.pdf (astro-pi.org)
    να ξεκινήσετε να γράψετε το πρόγραμμά σας!
  • Εισάγετε τον κωδικό της τάξης σας (όπως αναγράφεται στον πίνακα) και συμπληρώστε τα ονόματα των μαθητών της ομάδας σας!
    Καλή επιτυχία!

Αν θέλετε να συμμετέχετε στην δική μας εκδήλωση, χρησιμοποιήστε τον κωδικό της εκδήλωσής μας codeweek 4 all: cw22-QTCwL, στη  δική σας εκδήλωση.