Αρχική » Ανακοινώσεις » 31.10.2021 EDUPASS – ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/-ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ

Οκτώβριος 2021

Οκτώβριος 2021

31.10.2021 EDUPASS – ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/-ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ

Ενημερώνουμε τους γονείς κηδεμόνες ότι από Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021, τίθεται σε λειτουργία νέα πλατφόρμα EDUPASS.GOV.GR

Οι γονείς-κηδεμόνες των εμβολιασμένων μαθητών/-τριών και των μαθητών/-τριων που δεν έχει παρέλθει 6μηνο από την νόσηση πρέπει να κάνουν δήλωση άμεσα στο edupass.gov.gr , οπότε το σύστημα θα ενημερώνει το σχολείο ότι ο/η μαθητής/-τρια μπορεί να προσέρχεται στο σχολείο.

Επίσης οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/-τριων που πρέπει να δηλώσουν SELF-TEST από το Σαββάτο 30 Οκτωβρίου και μετά, όπως και όσοι έκαναν πρόσφατα RAPID-TEST,  πρέπει να κάνουν δήλωση άμεσα στο edupass.gov.gr

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Στην πλατφόρμα αυτή, ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ εισέρχονται σε μια σχολική μονάδα, θα δηλώνουν στοιχεία που αφορούν ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ, ΝΟΣΗΣΗ 6μηνου, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ SELF-TEST, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ RAPID-TEST. Η πλατφόρμα θα εκδίδει και την ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ που μέχρι τώρα δηλωνόταν στην self-testing.gov.gr

Αρχικά επισκεπτόμαστε την σελίδα edupass.gov.gr και επιλέγουμε:

Κατόπιν πατάμε [ΣΥΝΕΧΕΙΑ] και ανάλογα επιλέγουμε:

ΜΗ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ/-ΤΡΙΕΣ που κάνουν SELF-TEST

Για τους μαθητές/-τριες που κάνουν SELF-TEST, η δήλωση και το αποτέλεσμα των SELF-TEST θα γίνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr . Από την νέα πλατφόρμα θα εκδίδεται και η “Σχολική Κάρτα” για COVID-19 (και ΟΧΙ πλέον από την πλατφόρμα του self-testing.gov.gr που ΔΕΝ λειτουργεί για τα ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΧΟΛΕΙΑ). Μετά την σύνδεση στο edupass.gov.gr επιλέγουμε:

Β) σε περίπτωση υποβολής σε αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο, π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν εμβολιασθεί/νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η αντίστοιχη δήλωση στο edupass.gov.gr πρέπει να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα.

Η μαθητές/-τριες θα φέρουν μαζί τους στο σχολείο και μετά την δήλωση, την “ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΑΡΤΑ” και θα την επιδεικνύουν όπου τους ζητηθεί.

! Οι μαθητές/-τριες που πρέπει να κάνουν SELF-TEST  τις ημέρες 30 & 31 Οκτωβρίου και μετά, θα δηλώσουν στην νέα πλατφόρμα το αποτέλεσμα.

ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ή ΝΟΣΗΣΑΝΤΕΣ 6μηνου ή ΠΡΟΣΦΑΤΟ RAPID-TEST

Για τους μαθητές/-τριες που είναι ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΙ ή έχουν νοσήσει στο τελευταίο 6μηνο ή έχουν πρόσφατο RAPID-TEST, η δήλωση θα γίνεται στη νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr .  Μετά την δήλωση, η πλατφόρμα, θα αντλεί στοιχεία από το ΗΔΙΚΑ και θα τα διαθέτει αυτόματα στο σχολείο. Μετά την σύνδεση στο edupass.gov.gr επιλέγουμε:

Α) Σε περίπτωση που έχουν εμβολιασθεί ή που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου η δήλωση αυτή πρέπει να γίνει μία μόνο φορά και

Β) σε περίπτωση υποβολής σε διαγνωστικό (rapid/PCR) όσες φορές απαιτείται.

Η μαθητές/-τριες θα φέρουν μαζί τους και μετά την δήλωση, τις βεβαιώσεις εμβολιασμού/νόσησης 6μήνου και τα πρόσφατα αποτελέσματα RAPID-TEST, και θα τα επιδεικνύουν όπου τους ζητηθεί.

! Οι μαθητές/-τριες που έκαναν RAPID προσφάτως, θα κάνουν δήλωση στην νέα πλατφόρμα ώστε το σχολείο να δει το αποτέλεσμα και ηλεκτρονικά.