Αρχική » Ανακοινώσεις » ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

ΑΠΟ 9-11-2020  και για τρεις εβδομάδες

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ-ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ-ΜΑΘΗΤΕΣ

• Μετά την αναστολή λειτουργίας των σχολικών μονάδων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, γίνεται εξ αποστάσεως διδασκαλία σύμφωνα με το πρόγραμμα του Σχολείου  μας (μαθήματα-διαλείμματα) που έχει δοθεί στους μαθητές και έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου.
  • Η παρακολούθηση των μαθημάτων από τους μαθητές είναι υποχρεωτική και σημειώνονται οι απουσίες.
  • Οι μαθητές παρακολουθούν τα διαδικτυακά μαθήματα, σε ηλεκτρονικές αίθουσες. Κάθε εκπαιδευτικός έχει δική του ηλεκτρονική αίθουσα. Οι σύνδεσμοι προς την ηλεκτρονική αίθουσα των εκπαιδευτικών, βρίσκονται στο eclass.sch.gr (και στο _ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ) όπου οι μαθητές συνδέονται με κωδικούς του ΠΣΔ (ήδη οι μαθητές τους ξέρουν). Οι μαθητές επιλέγουν (κλικ) τον σύνδεσμο προς την ηλεκτρονική αίθουσα του εκπαιδευτικού που έχει κάθε φορά μάθημα σύμφωνα με το πρόγραμμα.
  • Σε περίπτωση που το eclass.sch.gr δεν λειτουργεί, ο σύνδεσμος internet προς την ηλεκτρονική αίθουσα του κάθε διδάσκοντα μπορεί να γραφεί και κατευθείαν στην γραμμή διευθύνσεων του chrome, firefox ή άλλου browser. Οι σύνδεσμοι είναι της μορφής:

minedu-secondary.webex.com/meet/……

• όπου στην θέση …….. γράφουμε τον όνομα χρήστη του εκπαιδευτικού που θέλουμε την αίθουσα. Προτείνεται οι μαθητές να επισκεφτούν άμεσα το eclass.sch.gr και να αντιγράψουν σε τετράδιο τους συνδέσμους προς τις ηλεκτρονικές τάξεις, ώστε να μπορούν να τους πληκτρολογήσουν σε chrome, firefox ή άλλο browser απευθείας (χωρίς να μπουν πρώτα στο eclass).
  • Σε περίπτωση που οι μαθητές χάσουν-ξεχάσουν τους κωδικούς σύνδεσης στο eclass.sch.gr, επικοινωνήστε με το Σχολείο.
  • Οι μαθητές χρειάζονται ΗΥ ή κινητό ή ταμπλετ με σύνδεση στο διαδίκτυο και ακουστικά ή ηχεία. Αν υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης την ώρα του μαθήματος και πλήρης αδυναμία σύνδεσης ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα σύνδεσης, να ενημερώνετε το σχολείο.
  • Το πρόγραμμα μαθημάτων και άλλες πληροφορίες για τους μαθητές, βρίσκονται στο eclass.sch.gr στο _ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ. Στο eclass.sch.gr βρίσκονται και επιπλέον πληροφορίες και υλικό για τα μαθήματα που θα διδάσκονται.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

• Ενημέρωση για οτιδήποτε, θα γίνεται μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Σχολείου blogs.sch.gr/gymvelou που κοινοποιείται και στην ιστοσελίδα στο facebook.
  • Το Γραφείο του Σχολείου θα είναι ανοικτό 08:00-14:00 για τηλεφωνική επικοινωνία (2742032270) και e-mail (gymvelou@sch.gr).
  • Αν υπάρχει αλλαγή αριθμού τηλεφώνου γονέα-κηδεμόνα, παρακαλούμε να μας ενημερώσετε άμεσα.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ COVID-19

Σε περίπτωση τυχόν επιβεβαιωμένου κρούσματος  covid-19 μαθητή  ή στενής επαφής  με επιβεβαιωμένο κρούσμα covid-19, παρακαλούμε να ενημερώσετε άμεσα το Σχολείο.

Ευχόμαστε υγεία και να πάνε όλα καλά!