Δικαιολογημένες απουσίες μαθητών-τριών από τα μαθήματα

Οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες γίνονται μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, τη Δευτέρα 18η Μαΐου, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον συντρέχει ο λόγος ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ότι έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί.

Οι Γονείς και Κηδεμόνες που δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους από  Δευτέρα με τη φυσική παρουσία στο μάθημα,  θα πρέπει να στείλουν στο email του σχολείου (gymvarda@sch.gr),  μια απλή  υπεύθυνη δήλωση υπογεγραμμένη που  θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει:

α. «το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19»

ή

β. «έχω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ήδη νοσεί».