Έναρξη μαθημάτων στο σχολείο – Ενημέρωση για τους Γονείς και Κηδεμόνες

• Οι μαθητές και μαθήτριες θα προσέλθουν στο σχολείο την Δευτέρα 18 Μαΐου και Τρίτη 19 Μαΐου, χωρισμένοι σε δύο ομάδες, σύμφωνα με τα sms που θα αποσταλούν ή έχουν αποσταλεί στους Γονείς και Κηδεμόνες τους.
  • Κάθε ομάδα θα προσέρχεται στο σχολείο μέχρι τις 12 Ιουνίου 2020 (λήξη διδακτικού έτους) ανά δεύτερη εργάσιμη ημέρα.
  • Οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις των μαθητών δεν θα διεξαχθούν για το τρέχον σχολικό έτος. Οι μαθητές θα αξιολογηθούν με το μέσο όρο των προφορικών βαθμολογιών α’ και β’ τετραμήνου.
  • Το κυλικείο του σχολείου θα παραμείνει κλειστό μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους. Οι μαθητές όπως πάντα δεν επιτρέπεται να εξέλθουν του σχολείου για να προμηθευτούν είδη διατροφής. Προτείνεται λοιπόν, να υπάρχει μέριμνα για την προμήθειά τους από το σπίτι με ένα μπουκαλάκι νερό και ένα υγιεινό πρόγευμα.
  • Η συρρίκνωση του ωρολογίου προγράμματος, ως συνέπεια της απουσίας συναδέλφων με άδεια ειδικού σκοπού, επιβάλλει την άμεση παραλαβή των μαθητών από τους κηδεμόνες τους όταν αυτοί ειδοποιούνται.
  • Οι απουσίες μαθητών στων οποίων τις οικογένειες υπάρχουν άτομα που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες (ηλικιωμένοι, χρόνια ασθενείς) θα δικαιολογούνται μετά από την ανάλογη υπεύθυνη δήλωση του Γονέα, η οποία θα αποστέλλεται στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου.
  • Επισκέψεις, περίπατοι, εκδηλώσεις, μαθητικοί αγώνες και γενικότερα όποια δραστηριότητα προκαλεί συνωστισμό μαθητών δεν επιτρέπεται.
  • Εάν μαθητής παρουσιάσει συμπτώματα γρίπης θα ειδοποιείται ο κηδεμόνας του να έρθει να τον παραλάβει.
  • Παρακαλούνται τέλος όσοι κηδεμόνες δεν έχουν κοινοποιήσει το email τους στο σχολείο, να το πράξουν το συντομότερο μέσω της ειδικής φόρμας που υπάρχει στην ιστοσελίδα του σχολείου καθώς εκεί θα σταλούν οι βαθμολογίες των μαθητών.

Ευχόμαστε σε όλους υγεία προσωπική και οικογενειακή και ευελπιστούμε στην βοήθεια των Γονέων για την ομαλή λειτουργία του σχολείου στη νέα κανονικότητα.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Καθηγητών