Έναρξη μαθημάτων στο σχολείο – Οδηγίες προς μαθητές

Οδηγίες προς τους μαθητές

• Οι μαθητές προσέρχονται στο σχολείο τηρώντας αποστάσεις τουλάχιστον ενάμισι (1,5) μέτρου. Οι αποστάσεις αυτές τηρούνται καθ΄ όλη τη διάρκεια της παραμονής τους στο σχολείο.
  • Δεν επιτρέπεται η προσέγγιση των μαθητών μεταξύ τους . Απαγορεύονται επίσης τα ομαδικά παιχνίδια με μπάλες στο προαύλιο.
  • Οι μαθητές δε συγκεντρώνονται στο χώρο της προσευχής κατά την έναρξη των μαθημάτων αλλά μεταβαίνουν τηρώντας την απόσταση του 1,5 μέτρου μεταξύ τους στις αίθουσές τους όπου και γίνεται η προσευχή.
  • Οι αίθουσες διδασκαλίας έχουν προετοιμαστεί ούτως ώστε οι μαθητές να κάθονται ανά θρανίο με αλφαβητική σειρά και τηρώντας τη μεταξύ τους προβλεπόμενη απόσταση του 1,5 μέτρου.
  • Τα διαλείμματα θα συμπυκνωθούν σε δύο ή τρία ανάλογα το πρόγραμμα.
  • Κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων τα παιδιά θα προαυλίζονται σε διαφορετικούς χώρους σύμφωνα με τις υποδείξεις των καθηγητών τους.
  • Οι μαθητές θα διδάσκονται όλα τα μαθήματά τους στην τάξη, δε θα εισέρχονται στα εργαστήρια φυσικής, τεχνολογίας, καλλιτεχνικών και τις αίθουσες αγγλικών, μουσικής, γυμναστικής πλην του εργαστηρίου πληροφορικής όπου τα πληκτρολόγια θα καλύπτονται κάθε ώρα με καινούργια ειδική μεμβράνη.

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να επιδείξουν οι μαθητές στα εξής:

• Κατά το βήχα ή το φτέρνισμα καλύπτουμε το στόμα με το εσωτερικό του αγκώνα μας ή χαρτομάντηλο το οποίο απορρίπτουμε αμέσως στο καλάθι.
  • Δεν αγγίζουμε με τα χέρια μας το στόμα τη μύτη ή τα μάτια μας
  • Δεν ανταλλάσουμε αντικείμενα (όπως στυλό, μολύβι, γόμα, χρήματα κτλ) με τους συμμαθητές τους.
  • Κρατάμε την απόσταση του 1,5 μέτρου με τους συμμαθητές μας τόσο στην τάξη και τους άλλους χώρους του σχολείου όσο  και στους εξωτερικούς χώρους.