Δικαιολόγηση απουσιών μαθητών/μαθητριών που συνοικούν με άτομα που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες

Σας επισυνάπτουμε ΦΕΚ Δικαιολόγηση απουσιών και οδηγίες με τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθηθούν για την δικαιολόγηση απουσιών μαθητών/τριών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν απο σοβαρά υποκείμενα νοσήματαΜέχρι την Παρασκευή 12/2 θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι γονείς να έχουν κάνει αίτηση μέσω του σχολείου με συνοδευτικά παραστατικά (σφραγισμένα σε φάκελο) με την οποία θα ζητούν την ένταξη των μαθητών αυτών στην κατηγορία δικαιολόγησης απουσιών.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Σε καμία περίπτωση τα παραπάνω δεν αφορούν νέες περιπτώσεις που επιθυμούν να ενταχθούν σε αυτή τη ρύθμιση αλλά ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μόνο μαθητές/τριες που το προηγούμενο διάστημα (όταν λειτουργούσαν τα σχολεία δια ζώσης) δεν πήγαιναν σχολείο και έπαιρναν απουσίες. Θεωρείται ότι όταν ξεκίνησε αρχές Νοεμβρίου η τηλεκπαίδευση (Εξαε), οι μαθητές αυτοί παρακολουθούσαν μαθήματα από το σπίτι τους και πρέπει να καταγράφονται οι απουσίες τους χωρίς αυτές να δικαιολογούνται. Τώρα που ξεκίνησε πάλι η δια ζώσης διδασκαλία (όπου αυτό συμβαίνει) -κι ενδεχομένως οι ίδιοι μαθητές δεν μπορούν να παραστούν στο σχολείο-, και μόνο αυτοί, χρειάζονται οι παραπάνω ενέργειες.