Ευρωπαϊκή και Εθνική “Ετικέτα Ποιότητας” για Έργο Etwinning του Γυμνασίου Βάρδας

Για το Εtwinning Έργο “Happy GaP at School – Games and Playing at School” απονεμήθηκαν από την Κεντρική και την ΕθνικήΥπηρεσία Στήριξης Etwinning στο Γυμνάσιο Βάρδας, σε μαθητές και μαθήτριες της Α’ Τάξης που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα και στον εκπαιδευτικό κ. Χρονόπουλο Θεμιστοκλή, υπεύθυνο του Προγράμματος, οι διακρίσεις: Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας Έργου Etwinning καθώς και η Εθνική Ετικέτα Ποιότητας Έργου Etwinning.  Στο πρόγραμμα αυτό, που διεξήχθη την προηγούμενη σχολική χρονιά, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας χρησιμοποίησαν τις γνώσεις τους για να εξασκήσουν την Αγγλική γλώσσα. Αξιοποιώντας εργαλεία του Web 2.0 δημιούργησαν αλλά και έλυσαν κουίζ και παιχνίδια γνώσεων για το λεξιλόγιο, την ανάγνωση και τη γραμματική, επικοινώνησαν και συμμετείχαν σε ζωντανές εκδηλώσεις με μαθητές από πέντε σχολεία τριών χωρών. Οι μαθητές στα πλαίσια του προγράμματος είχαν επίσης ευκαιρίες να μάθουν περισσότερα για τον πολιτισμό και τις διαφορές ανάμεσα στα σχολεία, τις πόλεις και τις χώρες των εταίρων. Στο πρόγραμμα συμμετείχε και η εκπαιδευτικός ΠΕ06 κ. Γιαννακού Χρύση. Ακολουθεί το κείμενο των ανακοινώσεων των απονομών απο την Ε.Υ.Σ. Etwinning: “Συγχαρητήρια για την Ετικέτα Ποιότητας που σας απονέμεται για το έργο σας Happy GaP at School – Games and Playing at School. Υλοποιήσατε ένα πολύ ωραίο συνεργατικό έργο με επικοινωνία ανάμεσα στους μαθητές, πολύ καλή ενσωμάτωση στο μάθημά σας και μεγάλη χρήση της Τεχνολογίας. Οι μαθητές σας ήταν ιδιαίτερα ενεργοί και δημιουργικοί στο Twinspace που ήταν πολύ οργανωμένο. Καλή συνέχεια στη δημιουργική σας πορεία. Εθνική Υπηρεσία Στήριξης Etwinning” και στη συνέχεια για την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας: “Συγχαρητήρια! Το σχολείο σας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας για την τελειότητα της εργασίας σας στο έργο eTwinning Happy GaP at School – Games and Playing at School. Αυτό σημαίνει πως η εργασία σας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου σας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο. Σαν αποτέλεσμα, θα λάβετε ένα πιστοποιητικό το οποίο μπορείτε να επισυνάψετε στην ιστοσελίδα σας και να το εκθέσετε σε μία περίοπτη θέση στο σχολείο σας. Επίσης, το έργο σας θα εμφανιστεί σε έναν ειδικό χώρο της Ευρωπαϊκής Διαδικτυακής Πύλης στο www.etwinning.net.Για μία ακόμη φορά, συγχαρητήρια για αυτό το μοναδικό επίτευγμα και ελπίζω να συναντηθούμε σε κάποια από τις εκδηλώσεις eTwinning κατά τη διάρκεια του έτους.eTwinning Team”.