Επίσκεψη στο Ειδικό Σχολείο Λεχαινών

Eidik2Την Τρίτη 06/12/2016 οι μαθητές της Γ΄τάξης του σχολείου μας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας (03 Δεκεμβρίου) επισκέφθηκαν το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λεχαινών.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου και ήρθαν σε επαφή με τους μικρούς μαθητές. Τραγούδησαν Χριστουγεννιάτικα τραγούδια και μοίρασαν δώρα, παιχνίδια, γλυκά και Χριστουγεννιάτικες κατασκευές, τις οποίες επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες του σχολείου και υπεύθυνες της διδακτικής επίσκεψης κυρίες Τσιρώνη Μαριάννα ΠΕ16, Βουλγαρίδου Κυριακή ΠΕ06 και Μόσχου Χρυσούλα ΠΕ 02.50.

Με την εποικοδομητική αυτή επίσκεψη τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τα άτομα με αναπηρία ώστε να ενστερνιστούν  πρότυπα αποδοχής της διαφορετικότητας και να τα αντιληφθούν ως ισότιμα.