Δημιουργία ψηφιακού κόμικ με το ToonDoo

toondo

Αγαπητοί μαθητές της Β΄τάξης,
στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στη δράση της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς “Να είσαι Παιδί, είναι Δικαίωμα!” , εργαζόμενοι σε ομάδες και χρησιμοποιώντας το web tool ToonDoo, θα δημιουργήσουμε μικρά κόμικς, το καθένα από οποία θα απεικονίζει μία ιστορία για τα δικαιώματα του παιδιού. Το έντυπο της “Διεθνούς Σύμβασης για τα δικαιώματα του παιδιού, με απλά λόγια”, από το Συνήγορο του Παιδιού, μπορείτε να τη κατεβάσετε από εδώ.Τα δικαιώματα που θα προσεγγίσουμε είναι:

Τα δικαιώματα στην Οικογένεια, στο Σχολείο και στην Εκπαίδευση, στον Ελεύθερο Χρόνο,Διασκέδαση,Παιγνίδι, Ψυχαγωγία.

Για να δουλέψετε στο TooDoo:

1. Μπείτε στο TooDoo

2. Κάνετε εγγραφή (register)

3. Επιλέγετε Create

4. Στο περιβάλλον εργασίας , επιλέγετε πλήθος και διάταξη καρέ, φόντο, χαρακτήρες , πλαίσια διαλόγου

5. Σε κάθε κόμικ , το μήνυμα να είναι σαφές δηλ. να γίνετε αναφορά σε συγκεκριμένο δικαίωμα από αυτά που περιλαμβάνονται στη σύμβαση.

6. Μην παρασυρθείτε από τις δυνατότητες που σας παρέχει το εργαλείο αυτό και χάσετε την  κεντρική ιδέα.

7. Αποθηκεύσετε την εργασία σας κάνοντας publish

8. Ανεβάστε την εργασία σας είτε στο Facebook, είτε στείλτε την με e-mail στο tryfonid@sch.gr. Όταν γίνετε μέλη του ιστολογίου θα μπορείτε να την ανεβάζετε κατευθείαν εδώ.

HAPPY LEARNING!!!

Στέλλα Τρυφωνίδου

Κατηγορίες: 2013-14 δράσεις, Δράση για τα δικαιώματα του παιδιού, Πληροφορική, Τρυφωνίδου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.