Η θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς» στο 1ο Γυμνάσιο Μίκρας

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου παρακολούθησαν στις 5 Φεβρουαρίου παράσταση της «Ελένης» του Ευρυπίδη από την θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς». Στόχος της εκδήλωσης ήταν οι μαθητές να αντιληφθούν τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της τραγωδίας ως έργου προορισμένου για θεατρική παράσταση, έργου που διαθέτει λόγο, μουσική και όρχηση.
Επίσης οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου στις 6 Φεβρουαρίου παρακολούθησαν από την ίδια θεατρική ομάδα την δραματοποίηση της «Οδύσσειας» του Ομήρου. Μέσα από την παντομίμα, τον χορό, τη ζωντανή μουσική και τον αυτοσχεδιασμό οι μαθητές μεταμορφώθηκαν σε συνταξιδιώτες του ομηρικού ήρωα και συνειδητοποίησαν το συμβολικό χαρακτήρα της «πατρίδας» και του «νόστου».
Οι μαθητές και των δύο τάξεων ανταποκρίθηκαν θετικά, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στα διαδραστικά παιχνίδια στο τέλος της παράστασης.