Διασχολική Διαδικτυακή Συνάντηση Γυμνασίων Δημοτικής Ενότητας Μίκρας

Την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 μετά από πρόταση του σχολείου μας οργανώθηκε από τον Συμβουλευτικό Σταθμό Υποστήριξης Μαθητών και Γονέων διασχολική διαδικτυακή συνάντηση των τριών Γυμνασίων της Δ. Ε. Μίκρας με θέμα: «ΝΑΙ στη συζήτηση, ΟΧΙ στη βία στα σχολεία και στους μαθητές μας», την οποία συντόνισε η υπεύθυνη του Σταθμού κ. Πήτα Ελευθερία.

Το εκπαιδευτικό προσωπικό και οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την ομιλία της ψυχολόγου, ψυχοθεραπεύτριας κ. Κουρουπλή και συμμετείχαν στη συζήτηση που ακολούθησε μεταξύ των μαθητών/-τριών των σχολείων. Αναδείχθηκαν προβληματισμοί, μοιράστηκαν εμπειρίες και παρατηρήσεις και  εκφράστηκαν απόψεις  και προτάσεις με στόχο την άμβλυνση των εντάσεων και την ενίσχυση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών/-τριών  των τριών σχολείων.