Πολιτιστικός Σύλλογος Τριλόφου

downloadΤην Πέμπτη 17  Μαρτίου, οι μαθητές όλων των τμημάτων του σχολείου ειχαν την ευκαιρία μέσω διαδικτυακής σύνδεσης να ενημερωθούν από την αντιπρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Τριλόφου, κ. Παπακωνσταντίνου Κατερίνα για τις δράσεις και τις πρωτοβουλίες του Συλλόγου.

Ιδρύθηκε το 1965 ως «Σύλλογος Ζουμπατιανών – Τριλοφιωτών» με έδρα τη Θεσσαλονίκη.

Κατά την περίοδο της δικτατορίας η λειτουργία του συλλόγου αδράνησε και επαναλειτούργησε με ενεργή δράση από το 1976 μέχρι και σήμερα.

Το 1994, ύστερα από πρωτοβουλία παλιών και νέων μελών, ντόπιων και νέων κατοίκων του αναπτυσσόμενου Τριλόφου, αποφασίστηκε η λειτουργία του συλλόγου υπό την επωνυμία «Πολιτιστικός Σύλλογος Τριλόφου Θεσσαλονίκης» με έδρα τον Τρίλοφο.

Στο Σύλλογο λειτουργούν μεταξύ άλλων: Κινηματογραφική Λέσχη, Λέσχη Ανάγνωσης, Λέσχη Φωτογραφίας Νέων, Λέσχη Δημιουργικής Γραφής κ.ά.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση της κ. Παπακωνσταντίνου και εκδήλωσαν ενδιαφέρον να συμετέχουν στις δράσεις του Συλλόγου.