Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης του ΑΠΘ, στο πλαίσιο των μαθημάτων των Φυσικών Επιστημών

Οι  μαθητές της Γ΄ τάξης (56) πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του ΑΠΘ στο Λιμάνι. Εκεί ξεναγήθηκαν στην έκθεση με θέμα: «ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ» και «ΤΑ ΟΡΥΚΤΑ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΗ» που διοργανώσαν το Αριστοτέλειο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας και το Σύνδεσμο Μεταλλευτικών Επιχειρήσεων (ΣΜΕ).
Η έκθεση έχει σκοπό να φέρει τους μαθητές όλων των βαθμίδων, κοντά στη χρησιμότητα των ορυκτών στην καθημερινή ζωή και τη διαχρονική αναγκαιότητά τους στην εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού.
Παράλληλα με την ξενάγηση στα εκθέματα υπήρξε και προβολή βίντεο όπου παρουσιάστηκε  η ιστορία των ορυκτών σε κάθε εποχή από την αρχαιότητα έως σήμερα και πώς αυτά συνδέονται με τη σύγχρονη τεχνολογία, αλλά και την εξέλιξη της επιστήμης.
Η μετακίνηση έγινε με μισθωμένο λεωφορείο, την Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020. Η είσοδος στην έκθεση ήταν δωρεάν.

Εδώ μπορείτε να δείτε σχετικές φωτογραφίες: