Το Μοναστήρι του Αγίου Ελευθερίου στο Σαγκρί.

Συγγραφέας: | 1 Νοεμβρίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Μοναστήρι του Αγίου Ελευθερίου στο Σαγκρί. |

Το επισκεφθήκαμε στα πλαίσια της εκπαιδευτικής εκδρομής μας στις 30/10/18.

Το μοναστήρι του Αγίου Ελευθερίου βρίσκεται στη νότια πλευρά του χωριού Σαγκρί. Αποτελείται από το καθολικό και από το διώροφο συγκρότημα,που χρησίμευε για κατοικία των μοναχών και αργότερα λειτούργησε ως σχολή κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Στο τέμπλο της μονής υπάρχουν ενδιαφέρουσες εικόνες όπως του Αγίου Ελευθερίου, του Παντοκράτορος, του Αγίου Αρτεμίου, καθώς και της Παναγίας Ελεούσας.

Το μοναστήρι περιλαμβάνει αποθήκες, κελλιά και μια μεγάλη αίθουσα, που παλαιά λειτουργούσε σαν αίθουσα διδασκαλίας και βιβλιοθήκη. Η μονή Αγίου Ελευθερίου υπήρξε αξιόλογο θρησκευτικό και πνευματικό κέντρο κατά τη διάρκεια των δύο τελευταίων αιώνων της Τουρκοκρατίας.

Στις 8 Νοεμβρίου 2015, επαναπατρίσθηκε στη Νάξο η Ιερή Λειψανοθήκη με αποτμήματα Τιμίων Λειψάνων 13 Αγίων της Εκκλησίας, που κατασκευάσθηκε το 1817 ἀπό τόν ἀοίδιμο Ιερομόναχο και Ηγούμενο της Ιεράς Μονής Αγίου Ελευθερίου Σαγκρίου, Νάξου, Καλλίνικο Βαρβατάκη. (πηγή: naxos press)

Λειτουργείται στις 15 Δεκεμβρίου κάθε χρόνο και όλο το καλοκαίρι είναι ανοικτό στους επισκέπτες.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΜΑΡΙΑ ΓΡΑΤΣΙΑ

κάτω από: Αρχειακό υλικό