Ημέρα μνήμης του Ολοκαυτώματος – 27 Ιανουαρίου 2019

CHILDREN WHO SURVIVED AUSCHWITZ CONCENTRATION CAMP AFTER LIBERATION

Στην 20η Σύνοδο της Μόνιμης Διάσκεψης των Υπουργών Παιδείας του Συμβουλίου της Ευρώπης το 2000 στην Κρακοβία υιοθετήθηκε η πρόταση για την θεσμοθέτηση Ημέρας για τη Μνήμη του Ολοκαυτώματος των Εβραίων και την πρόληψη των εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας.

Η Ελληνική Βουλή το 2004 καθιέρωσε την 27η Ιανουαρίου ως ημέρα μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του Ολοκαυτώματος.

Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήσαμε στο σχολείο μας στις 25/1/2019 εκδήλωση που περιελάμβανε

– την ανάπτυξη εφαρμογής με πληροφοριακό οπτικοακουστικό υλικό για το Ολοκαύτωμα, από το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος

– την ανάγνωση κειμένων σχετικών με τις προσωπικές ιστορίες θυμάτων του Ολοκαυτώματος, καθώς και λογοτεχνικών κειμένων (ποίηση, πεζογραφία) σχετικών με το θέμα, από μαθητές/μαθήτριες και διδάσκοντες

– παρακολούθηση ιστορικών ντοκιμαντέρ από τις μεγάλες διώξεις των Εβραίων της Ελλάδας και συζήτηση / αναφορές σε διωγμούς και σε άλλες χώρες της Ευρώπης. Με αυτή την εκδήλωση Μνήμης οι μαθητές και οι μαθήτριες, εκτός από την ιστορική μνήμη, ανέπτυξαν ιδιαίτερα την ευαισθητοποίησή τους απέναντι στην περιθωριοποίηση, τον αποκλεισμό και τον ρατσισμό που απηχούν τα εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας σε όλο τον κόσμο.